Trwa Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią, dlatego dziś napiszę o tym jak ważne jest karmienie piersią.

Przy okazji jestem ciekawa Waszej drogi mlecznej. Była przyjemna?
Dobrze wspominacie karmienie? 🤔 🤔 🤔

Karmienie piersią🔥Jestem zwolenniczką karmienia piersią, bo mleko matki to optymalny pokarm dla dziecka. Ten sposób karmienia nazywany jest „ZŁOTYM STANDARDEM” żywienia noworodków.

🔥Nie dam rady tu wymienić wszystkich składników naturalnego pokarmu, bo samych białek w nim jest ponad 400 rodzajów. Pełnią funkcję odżywcze, budulcowe i immunomodulujące. A oprócz tego mamy jeszcze węglowodany w postaci oligosacharydów i tłuszcze (najbardziej zmienna frakcja mleka). W zasadzie każda kropla mleka dana dziecku, szczególnie w pierwszych dniach jest ważna!

🔥Mleko pierwszej fazy, które wytwarzane jest po porodzie- tak zwana siara ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mikrobioty jelitowej dziecka. Sposób porodu oraz sposób karmienia to najważniejsze czynniki decydujące i kształtujące skład mikrobioty dziecka. Podczas porodu siłami natury, do przewodu pokarmowego noworodka dostają się bakterie z pochwy oraz flora jelita grubego (dlatego tak ważne jest dbanie o dobry skład mikrobioty w czasie ciąży i przyjmowanie probiotyków), kolejne bakterie, które trafiają do jelit dziecka to te z pokarmu.

🔥Z mlekiem matki dostają się tam bakterie komensalne z rodzaju Bifidobacterium, Bacterioides i Lactobacillus w odpowiednich proporcjach z przewagą tych pierwszych. To właśnie dominacja Bifidobakcterium charakteryzuje dzieci urodzone SN i karmione wyłącznie piersią a taki skład mikrobioty pozwala na optymalny rozwój niedojrzałych jelit oraz wspomaga proces trawienia i wchłaniania, ochronę przed mikroorganizmami chorobotwórczymi i wpływa na szczelność bariery jelitowej.


Dlatego warto walczyć o karmienie, warto edukować przyszłe mamy na ten temat. 💪

☺️Chciałabym, żeby każda przyszła mama miała bezproblemową drogę mleczną i trafiała na swojej drodze na osoby, które będą ją wspierały. Dzięki temu decyzje o kamieniu będzie mogła podjąć świadomie, a nie pod wpływem sytuacji, która ją do tego zmusiła.