Nudności w ciąży i inne dolegliwości w pierwszym trymestrze
Niestety, w pierwszym trymestrze ciąży Twój organizm przechodzi prawdziwą rewolucję hormonalną, z którą wiąże się szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Na szczęście większość z nich ustępuje po trzynastym tygodniu ciąży, a wielu da się zapobiec lub je złagodzić. Nudności w ciąży to problem, który według statystyk dotyka nawet ponad połowy kobiet. Innym doskwiera zgaga, zmęczenie czy jadłowstręt – to sprawa indywidualna, ale większość tych problemów można skutecznie łagodzić lub im zapobiegać.
Nudności w ciąży
Do najczęstszych i najbardziej dokuczliwych problemów, z jakimi borykają się kobiety w pierwszych tygodniach ciąży, należą wspomniane nudności. Powodowane są głównie przez zwiększenie stężenia hormonów – estrogenu i progesteronu oraz produkowanej przez zarodek gonadotropiny kosmówkowej. Jednym z najpopularniejszych, naturalnych, domowych sposobów na walkę z uporczywymi nudnościami jest imbir.
Domowe sposoby na nudności w ciąży
Jeżeli doskwierają Ci nudności w ciąży, wypróbuj prosty, domowy napar imbirowy. 2 centymetry świeżego imbiru obierz i pokrój, a potem zalej wrzącą wodą. Zakryj filiżankę i parz wywar przez 10-15 minut. Gdy napój przestygnie możesz dodać do niego nieco miodu lub sok z cytryny. Pamiętaj, że czarna herbata – szczególnie pita na czczo – może nasilać nudności.
Sposobem na nudności, który sprawdza się u wielu kobiet, jest jedzenie małych porcji co 2-3 godziny. Częstym powodem nudności jest uczucie głodu i spadek poziomu cukru we krwi.
Okazuje się, że w zapobieganiu nudnościom w ciąży pomocna jest witamina B6 – porozmawiaj o jej suplementacji ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zgaga w ciąży
Niektóre kobiety w pierwszym trymestrze mają też problem ze zgagą, mimo, że zgagi zazwyczaj pojawiają się w późniejszym okresie ciąży (bo oprócz zmian hormonalnych, które ją nasilają, pojawia się rosnący brzuch który, uciska żołądek). W związku ze zwiększoną produkcją progesteronu możesz zauważyć, że masz dużo większe skłonności do zgagi niż do tej pory.
Pamiętaj, że zgagę mogą powodować głównie tłuste produkty, smażone, mocno doprawione lub przetworzone. Podobnie jak w przypadku nudności w ciąży, postaraj się jeść mniejsze posiłki co mniej więcej trzy godziny.
Postaw na lekkostrawne, świeże potrawy. Postaraj się również nie kłaść się przez jakiś czas po posiłku, bo może to nasilać objawy zgagi. Tutaj również Twoim sprzymierzeńcem jest imbir! Często pomaga też szklanka nabiału, jak mleko czy maślanka.
Zmęczenie i senność w pierwszym trymestrze
Prawdopodobnie zauważyłaś, że czujesz się bardziej zmęczona i senna – to naturalne u kobiet ciężarnych, szczególnie na początku trwania ciąży. Organizm mobilizuje się do tego, by zadbać o nowego lokatora, a czasem zapomina o przyszłej mamie.
Postaraj się przebywać dużo na świeżym powietrzu, spacerować, wysypiaj się i dbaj o to, by Twoja dieta była zbilansowana. Nie zapominaj też o wypijaniu odpowiedniej ilości wody – nawet około 3 litrów – bo odwodnienie wpływa negatywnie na samopoczucie.
Zaparcia w ciąży
W związku ze zmianami hormonalnymi, prawdopodobnie będziesz miała kłopot z zaparciami. Pamiętaj, by w Twojej diecie znajdowała się duża ilość błonnika – około 30-40 g dziennie, która pomoże im zapobiegać.
Postaraj się, by każdemu Twojemu posiłkowi towarzyszyły warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem błonnika. Wybieraj też produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż czy pełnoziarniste pieczywo. Do jogurtu albo owsianki dodawaj otręby, które również są bogatym źródłem błonnika.
W kwestii zaparć nieoceniona jest rola odpowiedniej ilości wody, która w połączeniu z błonnikiem poprawi Twoją przemianę materii. W swojej codziennej diecie uwzględniaj produkty fermentowane, takie jak kefir, maślanka czy kiszonki.
Części kobiet podczas ciąży zalecane są suplementy żelaza, a one również mogą przyczyniać się do problemów z zaparciami.
Awersja do zapachów
Ponad połowa kobiet w pierwszym trymestrze ciąży doświadcza awersji do pewnych zapachów i potraw. By nie prowokować nudności postaraj się zrezygnować z tych potraw, które Cię drażnią, i wybierać łagodnie przyprawione, naturalne dania.
Zazwyczaj po pierwszym trymestrze takie objawy ustępują, ale możliwe, że do końca ciąży będą przeszkadzać Ci zapachy, które do tej pory Ci odpowiadały.
Bolesność piersi
Twoje piersi przygotowują się do produkcji mleka, staną się wyraźnie większe i – niestety – bolesne i nabrzmiałe. Może pomóc delikatny masaż. Pamiętaj, by nosić dobrany, o odpowiednim rozmiarze i miękki biustonosz.
Częstsze wizyty w toalecie
Powiększająca się macica naciska na Twój pęcherz moczowy, sprawiając, że częściej będziesz odwiedzać toaletę. Niestety, ten objaw towarzyszy większości przyszłych mam przez cały czas trwania ciąży – pamiętaj, by mimo tego pić wystarczającą ilość wody.
Czy masz jakieś sprawdzone sposoby na dolegliwości w ciąży? A może u Ciebie w ogóle nie było takiego problemu? Sprawdź też koniecznie mój wpis, w którym dzielę się trzema sposobami na zdrową dietę w drugim trymestrze! Więcej wskazówek na temat tego, co może spotkać Cię w pierwszym trymestrze, a także jak radzić sobie z dolegliwościami podczas całego czasu trwania ciąży, znajdziesz w mojej książce.