Moja dieta przed ciąży  była całkiem dobrze poukładana, jednak to w czasie jej trwania jeszcze większą uwagę  przykładam do tego, żeby jadłospis był na maksa odżywczy, a po posiłkowa glikemia nie wariowała. To procentuje, bo prawie nie mam zachcianek i nie chodzę głodna i nie mam żadnych dolegliwości ciążowych. Eksperymentowałam z sensorem pomiaru cukru i wypracowałam sobie listę produktów, na których w głównej mierze opiera się mój jadłospis. To takie moje ciążowe superfoods, którymi dziś się z Wami dzielę!

Ciążowe superfoods

Jajko. Nie bez powodu jest na pierwszym miejscu, bo według mnie to najbardziej odżywczy, a jednocześnie łatwo dostępny produkt, jaki możesz znaleźć w swojej kuchni. Uwielbiam je pod każdą postacią, a najbardziej to z płynnym żółtkiem. Kupując jaja, wybieram je z ekologicznych hodowli z oznakowaniem „0” na skorupce. Ale co ważne-nie jem ich codziennie i bez opamiętania.

Wychodzę z założenia, że jedzenie tych samych produktów, szczególnie gdy mają wysoki potencjał alergizujący nie jest dobre dla zdrowia.

Pestki, nasiona i orzechy. To jedne z lepszych źródeł dobrych tłuszczy dla naszego organizmu.
Oprócz lepszego smaku poprawiają odżywczość diety i chrupią, co bardzo lubię. W ciąży jakość spożywanego tłuszczu jest kluczowa dla budowy zdrowego układu nerwowego dziecka. Należy pamiętać o niepoddanych obróbce termicznej orzechach, nasionach chia, pestkach dyni.

Strączki-fasola, groszek, soczewica i edemame. Co najmniej 3 razy w tygodniu w moim jadłospisie gości solidna porcja strączków. Albo w postaci fasoli gotowanej, albo groszku zielonego z puszki, zupy z soczewicy czy porostu ugotowanego na parze edemame. Mają sporo białka i błonnika. dzięki nim nie podjadamy.

Owocowe superfoods w ciąży

Owoce leśne typu berries. Za te owoce, kocham lato i cieszę się, że praktycznie całą ciążę mogłam raczyć się świeżymi malinami, borówkami, jagodami, truskawkami czy jeżynami codziennie! To najlepsze suplementy diety, jakie kobieta w ciąży może sobie podarować. Zawierają mało cukrów (co potwierdził mój sensor), a jednocześnie są bogate w cenne polifenole, czyli naturalne antyoksydanty. Nie ma nic lepszego dla rozwijającego się płodu, mikrobioty mamy i organizmu kobiety niż dawka tych składników. Jedyne, na co trzeba uważać to fakt, że te drobne owoce szybko pleśnieją. Pleść jest toksyczna.

Sok z granatów. O wpływie soku z granatów na rozwój mózgu w ciąży pisałam wam cały oddzielny post i zachęcam do jego przeczytania. Zazwyczaj taki sok kupuje przez internetowe apteki i co drugi dzień wypijam ok 100 ml. Staram się, aby był mocno rozcieńczony z wodą (jest dość słodki, czego ja akurat nie lubię)

Mam nadzieję, że mój wpis o tym jakie ciążowe superfoods są warte Twojej uwagi, jest dla Ciebie przydatny. Dziękuję za Twój czas i proszę podziel się treścią z innymi osobami. Jeśli oczywiście uznasz, że wiadomości zawarte w tym artykule mogą im się przydać.

Zapraszam do pobrania darmowego e-booka o suplementach w ciąży.