Co wybrać suplement, czy lek przy stwierdzonym niedoborze żelaza?

Mam wrażenie, że jeszcze nie do końca znamy różnice pomiędzy tymi rodzajami 🤔 preparatów, a jest ona dosyć istotna i Twój wybór może mieć duży wpływ, na to, jak szybko wyjdziesz z niedoborów 🤷‍♀️.

co wybrać suplement, czy lek?

Co wybrać suplement, czy lek?

Jeśli podczas badań krwi okaże się, że masz niedobór żelaza, to idź do lekarza i poproś go receptę na lek z żelazem. Taki preparat zadziała, bo jest przebadany i kontrolowany. Ilość żelaza zawartego w kapsułce jest zgodna z wartością podaną na opakowaniu. 👌👌👌

🔥Z suplementem wcale tak nie musi być. Prawo tego nie wymaga, a rynek suplementów, nie jest dobrze kontrolowany. W związku z tym możesz trafić na preparat, który nie zadziała albo będzie za słaby na Twoje potrzeby.

🔥U mnie temat żelaza jest obecnie na czasie, bo sama je przyjmuję, ze względu na niską ferrytynę. Jeśli planujesz ciąże, to nie jest to dobry sygnał! Ferrytyna to najprościej mówiąc magazyn żelaza w naszym organizmie, który u mnie jest na poziomie 20 mikrograma/l. U kobiet starających się o ciąże powinno być na poziomie ok.50).

🔥Obecnie przyjmuję preparat, który jest lekiem i wreszcie widzę poprawę w moich wynikach, czego nie zauważyłam w trakcie przyjmowania suplementu.

🔥Bardzo ważne jest też to, w jaki sposób przyjmujemy żelazo i tu mam parę wskazówek:

➡Preprat bierzemy w odstępie od posiłków (ok 2h), żeby zminimalizować ryzyko zaburzenia wchłaniania. Produkty które utrudniają wchłanianie to nabiał, który zawiera wapń, produkty zawierające błonnik, szczawiany. Kawa i herbata też działają na niekorzyść wchłaniania. Ja przyjmuję lek z żelazem tuż przed zaśnięciem w towarzystwie probiotyku ze szczepem Lactobacillus plantarum 299v i laktoferyny. Dodatkowo popijam go sokiem z aceroli.

Mam nadzieję, że moje wskazówki będą dla Ciebie pomocne!

Zapraszam do pobrania mojego darmowego e-booka o suplementach w ciąży.