W ciąży kontrolnie wykonujemy BADANIE GLIKEMII NA CZCZO, czyli test obciążenie glukozą, po to, aby wychwycić ewentualne nieprawidłowości w glikemii. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej.

🔥A są nimi kobiety z nadwagą i otyłością przed ciążą, z cukrzycą typu I i II w wywiadzie rodzinnym, z cukrzycą w poprzedniej ciąży, a także te powyżej 35 roku życia oraz te, które urodziły poprzednie dziecko o wadze większej niż 4000g.

TE CIĘŻARNE CZĘSTO PODDAWANE SĄ TESTOWI OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ, NAWET W PIERWSZYCH TYGODNIACH CIĄŻY.

🔥Reszta kobiet standardowo wykonuje OGTT MIEDZY 24-28 TYGODNIEM CIĄŻY. Test obciążenia glukozą polega na podaniu roztworu 75g glukozy i oznaczeniu glikemii na czczo oraz po 1 i 2 godzinach po wypiciu glukozy.

Bardzo ważne jest dobre przygotowanie do badania, czyli:

➡lekka kolacja dzień wcześniej,
➡brak intensywnego wysiłku dzień wcześniej
➡dobry sen (ok 8h)
➡niespożywanie pokarmów przed badaniem (pierwsze pobranie na czczo)

🔥Przed testem zadzwoń do przychodni i wypytaj, w jakich godzinach można go wykonać i czy masz przynieść WŁASNĄ GLUKOZĘ. W czasie badania ważne jest, żeby nie oddalać się z przychodni (niektóre kobiety źle znoszą wypicie glukozy, zdarzają się omdlenia i nudności, dlatego warto być pod opieką personelu z przychodni).

🔥NIE POWINNO SIĘ CHODZIĆ, znam osoby, które nie usiedzą w miejscu i w czasie godziny między pobraniami robiły zakupy albo szły na spacer- tak nie robimy!!! ZABURZAMY PRZEZ TO WYNIK BADANIA.

Jeśli chodzi o kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej, to zamieściłam je w grafice. Zapraszam!