Programowanie żywieniowe
Czy wiesz, co to jest programowanie żywieniowe lub programowanie płodowe? Jeżeli nie, nie martw się! Jest to bardzo młode zagadnienie, które powstało dopiero około 20 lat temu. Opiera się na teorii, że nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest ściśle powiązane i determinowane przez dziewięć miesięcy spędzone w łonie matki.
Zapobieganie alergiom i chorobom
Nadmiar lub niedobór poszczególnych składników w czasie najintensywniejszego wzrostu komórek, czyli „okresu krytycznego”, może przyczynić się do zmian w ich metabolizmie – czyli przeprogramować ich działanie.
Wynika z tego, że niekorzystne warunki środowiskowe, których doświadcza matka w czasie ciąży, mają wpływ na metabolizm dziecka w życiu dorosłym.
Zarówno niedożywienie matki, jak nadwaga czy otyłość, mają wpływ na zmiany metaboliczne u dziecka. Każde odchylenia od normy w stanie zdrowia kobiety ciężarnej powodują, że dziecko dostosowuje się do danych warunków. Ułatwia mu to przetrwanie, ale z drugiej strony programuje w nieprawidłowy sposób swój metabolizm. Ma to wpływ na całe jego późniejsze życie.
Smaki i zapachy podczas ciąży
Im więcej wiemy na ten temat, tym bardziej świadomie możemy podejmować decyzje dotyczące stylu życia oraz żywienia. I właśnie przy temacie żywienia pozostając – czy wiesz o tym, że Twoje dziecko w brzuchu uczy się smaków i zapachów?
W siódmym miesiącu ciąży kubki smakowe płodu są już w pełni wykształcone a receptory węchowe zaczynają odbierać bodźce. Smaki potraw, które zjada mama, przedostają się do wód płodowych, które są bez przerwy połykane przez maleństwo. Po narodzinach dziecko pamięta i preferuje te smaki, które poznało jeszcze w łonie matki.
Programowanie żywieniowe a Twoje preferencje
Kuchnia Ameryki Południowej charakteryzuje się mocnym, ostrym, wyrazistym aromatem, którego ciężarne nie unikają. Z tego powodu ich dzieci są do tego przyzwyczajone.
Twoje preferencje smakowe przekazujesz dziecku będąc w ciąży. Jeśli Twój jadłospis w ciąży i podczas karmienia piersią jest monotonny, możesz mieć później trudności z rozszerzaniem diety maleństwa. Smaki, które będziesz mu proponowała, będą dla niego zupełnie obce.
Jeśli Twoja dieta będzie obfitowała w duże ilości warzyw, zdrowe, nieprzetworzone produkty, to masz szansę „zaprogramować” gust dziecka, tak, by było otwarte na zdrowe przysmaki.
Programowanie żywieniowe i smak słodki
Kobieta ciężarna spożywająca duże ilości słodyczy w ciąży – bo ma zachcianki i spożywa słodkie potrawy, tłumacząc sobie, że może – „programuje” swoje dziecko na małego słodyczoholika. Wiem, że może to brzmieć abstrakcyjnie… Ale nie jest wykluczone, że w przyszłości będzie Ci trudno odmówić dziecku niezdrowych przekąsek. Sprawdź, czy Twoje ciążowe zachcianki to nie objaw niedoborów! Teraz już wiesz, czym jest programowanie żywieniowe. To kolejny argument przemawiający za tym, aby w czasie ciąży odżywiać się zdrowo.