Początek roku nie był dla mnie super szczęśliwy, czułam w sobie niepokój i takie dziwne rozdrażnienie, 🤦‍♀️ a ponieważ rzadko występują u mnie takie sytuacje, odebrałam to jako niepokojący sygnał. 🤷‍♀️ Jeśli masz takie spadki nastrojów, to w pierwszej kolejności idź, się zbadaj. Mogą one wynikać z niedoborów. Jest tylko 5 badań, które warto zrobić profilaktycznie. Jakie to badania? 🤔 ⤵ ⤵ ⤵


5 badań które warto zrobić profilaktycznie


✅podstawowa morfologia
✅TSH
✅Badanie moczu
✅poziom witaminy D
✅Ferrytyne.


Dlaczego akurat te badania? 🤔➡Morfologia to najprostsze badanie może bardzo dużo powiedzieć o stanie zdrowia. O pojawiających infekcjach, niedoborach żelaza czy witamin z grupy B albo to, czy przyjmujemy odpowiednią ilość płynów.


➡TSH-hormon wydzielany przez przysadkę, „sterujący” pracą tarczycy, jeśli tu występują jakieś odchylenia to, warto pogłębić diagnostykę i sprawdzić hormony tarczycy. Najlepiej jak ten parametr jest w tak zwanej wąskiej normie między 1 a 2 u osób zdrowych o prawidłowej masie ciała. Nawet niewielkie odchylenia mogą być przyczyną zmiany nastroju.


➡Badanie moczu-oprócz wykluczenia infekcji pokazuje czy przyjmujemy, odpowiednią ilość płynów co dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest bardzo istotne.


➡Poziom witaminy D (OH)25- nie bez powodu jej suplementacja jest zalecana dla wszystkich. Może się okazać, że dawka, którą przyjmujesz, jest za mała, albo suplement, który używasz, jest nieskuteczny. Niedobory witaminy D są ściśle związane, z naszym nastrojem więc może to być kolejny element układanki.


➡Ferrytyna-to wskaźnik, który odzwierciedla nasze zapasy żelaza w organizmie. Często zdarza się tak, że morfologia nie wskazuje na niedobory, ale niski poziom tego parametru świadczy o „ukrytych” niedoborach. A żelazo to kluczowy składnik do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Ja już jestem spokojna, że te moje spadki to nie są poważniejsze sprawy. Ty też to możesz sprawdzić. To tylko 5 badań, które wystarczy zrobić profilaktycznie. To podstawowe badania. ☺️