Dolegliwości w drugim trymestrze

Po trudnym dla organizmu kobiety – i jej samopoczucia – pierwszym trymestrze, podczas którego w ciele zachodzi bardzo wiele dynamicznych zmian, prawdopodobnie większość mam wita początek drugiego trymestru z dużą ulgą. U większości kobiet w tym czasie kończą się kłopoty z porannymi mdłościami (które jednak mogły dokuczać o dowolnej porze dnia…), sennością i zmęczeniem oraz częstymi wizytami w toalecie. Niestety, pojawia się też kilka innych, choć mniej męczących objawów, które sygnalizują, że dziecko jest w brzuchu już piętnasty tydzień… Dolegliwości w drugim trymestrze są dość uciążliwe, ale mam dla Ciebie kilka wskazówek na temat tego, jak sobie z nimi radzić. Na przykład za pomocą diety!

Bóle pleców

W związku z powiększającym się w Twoim brzuchu dzieckiem, możesz odczuwać ból pleców, szczególnie w odcinku krzyżowym. Zwracaj też uwagę na opuchliznę nóg i w razie, gdy utrzymuje się długo lub bardzo często Ci doskwiera, skonsultuj się z lekarzem. Ulgę w bólu pleców mogą przynieść lekkie ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. Jeżeli długo siedzisz przy biurku, włóż za plecy poduszkę. To też dobry pretekst do tego, żeby poprosić partnera o masaż 😉

Opuchlizna

Ulgę w opuchliźnie nóg oraz żylakach może przynieść trzymanie nóg powyżej tułowia lub spanie z nogami podpartymi o poduszkę lub koc. Najczęściej za opuchliznę i żylaki odpowiada powiększająca się macica, która uciska żyły. Pamiętaj, by w takim przypadku monitorować ilość spożywanej soli w codziennej diecie – jej nadmiar może nasilać nieprzyjemne objawy.

Zaparcia

Na ogół dolegliwości ze strony układu trawiennego stają się mniej uciążliwe w drugim trymestrze, jednak nadal, niestety, możesz mieć problem z zaparciami. Pamiętaj o tym, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz spożycie dużej ilości produktów bogatych w błonnik, które pomogą w przemieszczaniu treści jelitowej. Pamiętaj o tym, by jeść dużo produktów probiotycznych, takich jak kiszonki oraz jogurty czy kefiry – mają zbawienny wpływ na trawienie!

Skurcze macicy  

Możesz zacząć czuć pierwsze, delikatne skurcze macicy – tak zwane skurcze Braxtona Hixa. Nic dziwnego – Twój organizm przygotowuje się do porodu! Jednak pamiętaj o tym, że jeżeli byłyby bardzo dokuczliwe i intensywne – koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza.

Ruchy dziecka

To właśnie podczas trwania drugiego trymestru, około dwudziestego tygodnia, poczujesz pierwsze ruchy Twojego dziecka. Na początku nie będziesz umiała rozpoznać tego, że to Twój syn lub córka poruszają się w Twoim brzuchu – bo to uczucie jest bardzo podobne do uczucia przelewania się w jelitach, bulgotania lub delikatnych problemów trawiennych. Szybko jednak nauczysz się odróżniać te stany. Najczęściej dzieci poruszają się rano, wieczorem oraz około godzinę po posiłku. Większość z nich szczególnie aktywnych jest po tym, jak zjesz coś słodkiego 😉 (Ale nie rób tego za często!)

Komfort psychiczny i apetyt na seks

Początkowy stres i niepewność, a także strach o zdrowie dziecka i to, czy bezpiecznie przejdzie pierwszy trymestr, mogą ustąpić radości, spokojowi i dużemu komfortowi psychicznemu. Pewnie powiedziałaś też już bliskim o to, że spodziewasz się dzieci, i możesz liczyć na ich wsparcie. Dodatkowo, po męczących pierwszych miesiącach, hormony zaczynają działać na Twoją korzyść – nie tylko wpływają pozytywnie na samopoczucie, ale powiększają też libido przyszłej mamy.

Dolegliwości w drugim trymestrze bywają uciążliwe, ale mimo tego – większość kobiet uważa drugi trymestr za najlepszy czas podczas ciąży! Jeżeli chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać dieta w drugim trymestrze – sprawdź koniecznie tutaj.