Ile trwa przygotowanie do ciąży?

Jeżeli zastanawiasz się, ile trwa przygotowanie do ciąży – tak naprawdę, im wcześniej zaczniesz, tym lepiej! Jednak nie przejmuj się, jeżeli do upragnionych dziewięciu miesięcy nie masz zbyt wiele czasu i chciałabyś, by serce dziecka jak najszybciej biło pod Twoim. Postaram się pokazać Ci, jaki jest optymalny czas przygotowań do ciąży.

Wspominałam już o tym, że moje przygotowania trwały rok. Przez ten czas znacząco zmieniłam swój styl życia, znacznie bardziej dbając o moją dietę i kondycję fizyczną. Ćwiczyłam kilka razy w tygodniu, zwiększyłam ilość spożywanego czerwonego mięsa i zdrowych tłuszczy. Jadłam też więcej świeżych, organicznych warzyw i owoców a także jajek ze sprawdzonego źródła. Czy jednak koniecznie przygotowanie do ciąży musi być tak długie?

Niezbędne badania

Pamiętaj o tym, że musisz znaleźć czas na to, by zrobić wszystkie niezbędne badania – takie jak morfologię, lipidogram, badania ginekologiczne, a także wiele innych, które opisuję szczegółowo w innym wpisie. Pamiętaj też o tym, że – tak jak napisałam to w artykule poświęconym najlepszemu czasowi na przygotowanie do ciąży – z fizjologicznego punktu widzenia zakłada się, że najkrótszy czas potrzebny do przygotowania do ciąży to trzy miesiące. Dlaczego właśnie tyle? Trzy miesiące trwa przygotowanie do owulacji konkretnej komórki jajowej, która po upływie tego czasu występuje i może zostać zapłodniona. Jest to minimalny czas, podczas którego, gdy zmienisz swoje nawyki i dietę, będziesz mogła zwiększyć szanse na zapłodnienie oraz zadbać o zdrowy rozwój płodu.

Co zrobić już dziś, gdy planujesz w przyszłości zajście w ciążę?

  1. Jeżeli palisz papierosy – postaraj się pozbyć nałogu jak najszybciej.
  2. Pomyśl o zmianie antykoncepcji hormonalnej na inne metody.
  3. Zadbaj o to, by w Twoim tygodniowym planie znalazł się czas na aktywność fizyczną.
  4. Jeżeli masz problemy z nadwagą lub otyłością, postaraj się pod okiem dietetyka zmienić swoją dietę i opracować plan normalizacji masy ciała.
  5. Zbadaj swoją florę bakteryjną i wprowadź zalecaną probiotykoterapię.

Co zrobić na trzy miesiące przed planowaną ciążą?  

  1. Zrób wszystkie niezbędne badania kontrolne.
  2. Następnym krokiem jest zapisanie się na kontrolną wizytę do ginekologa oraz dentysty w celu skonsultowania badań i pogłębienia diagnostyki.
  3. Pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego, witaminy D3 oraz wyrównaj ewentualne niedobory witamin w organizmie.

Co zrobić na miesiąc przed planowaną ciążą?

  1. Odrzuć alkohol i inne używki.
  2. Pozbądź się ze swojej diety cukrów prostych, przetworzonych produktów i tłuszczy trans, nazywanych „złymi”.

Więcej wskazówek na temat przygotowań do ciąży znajdziesz w mojej książce, której premiera jest już w NAJBLIŻSZY PONIEDZIAŁEK – nie zapomnij zapisać się na newsletter tutaj!