Czy znasz 5 składników odżywczych, które mają wpływ na nasz nastrój? W najbliższym czasie ta wiedza Ci się przyda, bo „The Winter is coming”. Dla mnie brak słońca i długie noce to jest zawsze trudny czas. Okazuje się, że nie tylko zmiana pory roku, ale też niedobory żywieniowe mogą pogłębiać spadki nastroju, dlatego dziś zostawiam Ci właśnie te 5 składników, o które szczególnie warto zadbać w tym okresie.

5 składników odżywczych, które mają wpływ na nasz nastrój

Mg magnez

Źródła z pożywienia: orzechy (migdały, nerkowce), płatki owsiane, awokado liściaste zielone warzywa, soja (tofu), woda wysokozmineralizowyana (Muszynianka, magnesia) Kompiele w soli magnezowej EPSOM. Jeśli decydujesz się na suplementy to wybierz preparat z cytrynianem magnezu w dawce 150-400 mg.

Zn Cynk

Źródła pokarmowe: Mięso i podroby, ryby i owoce morza, orzechy (migdały, nerkowce) i pestki (dyni, słonecznika), nabiał, warzywa strączkowe (fasola biała, groszek zielony), jaja. Zapotrzebowanie na cynk z łatwością można pokryć ze źródeł pokarmowych więc nie jest zalecana suplementacja.

Witamina D

Źródła pokarmowe: Tłuste ryby, pełnotłusty nabiał, sery żółte Synteza przez skórę przy dostępie do światła słonecznego. Suplementacja: Dawkę najlepiej uzależnić od poziomu witaminy D (25-OH-D3) we krwi, jeśli jej optymalny poziom to ok 50ng/ml.

Kwasy OMEGA 3 EPA i DHA

Źródła: Tłuste ryby i owoce morza (łosoś, tuńczyk, sardynki, kawior z łososia) Suplementacja jest wygodnym rozwiązaniem, warto wybrać suplement, który w dziennej dawce zawiera ok 1g EPA I DHA. Na rynku dostępne są również preparaty wegańskie z alg, które są równie skuteczne co preparaty z olejem rybim.

Tryptofan

Aminokwas egzogenny, to znaczy, że nasz organizm nie potrafi go wytworzyć, przez co wymagana jest jego podaż z pożywienia. Źródła pokarmowe: Ryby (dorsz, tuńczyk), sery (mozzarella0, chude wędliny, pestki dyni, soja. Przy urozmaiconej i zbilansowanej diecie składnik ten nie wymaga suplementacji bo jest łatwo dostępny z powszechnie używanych produktów spożywczych.

Mam nadzieję, że ta wiedza Ci się przyda! Dbaj o siebie każdego dnia, nie tylko w okresie jesienno zimowym! I nie zapominaj o ruchu 🙂

Jeśli mój wpis Ci się spodobał, poleć go znajomym, na pewno skorzystają.

Zapraszam Cię na Instagram i Facebooka, gdzie każdego dnia dzielę się wiedzą!