Okazuje się, że prawie 60% kobiet nie jest pewnych, jak przygotować się do ciąży. Sprzeczne porady od rodziców, znajomych czy z internetu sprawiają, że możemy popełnić dietetyczne błędy. Sprawdź, jakie były najczęstsze błędne odpowiedzi. 

Jakiś czas temu, przed premierą mojej książki, przeprowadziłam wśród Was krótką ankietę. Pytałam Was o odpowiedzi na najczęstsze pytania na temat ciąży i przygotowania do niej, by sprawdzić, czy kobiety wiedzą jak przygotować się do ciąży. Ja sama, na etapie starania się o dziecko, napotykałam się co i rusz na sprzeczne informacje i porady.

Jak przygotować się do ciąży?

Gdy zobaczyłam wyniki ankiety, upewniłam się w tym, dlaczego tak ważne jest dla przyszłych mam to, by poznały rzetelne i merytoryczne odpowiedzi na swoje pytania. Okazało się, że w niektórych kluczowych kwestiach aż 60% kobiet planujących dziecko lub będących w ciąży myli się, a ich działania mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie maleństwa.

Oto niektóre z odpowiedzi:

60% kobiet myśli, że podczas ciąży nie wolno wystawiać się na działanie promieni słonecznych.
Prawda jest jednak taka, że promienie słoneczne są bardzo wskazane dla przyszłej mamy! Oczywiście nie mówimy tutaj o godzinach spędzanych na plaży – ale ekspozycja na słońce na chociaż pół godziny dziennie ma świetny wpływ na produkcję witaminy D.

Prawie 65% sądzi, że z diety absolutnie nie wolno wykluczyć mięsa i nabiału.
Tymczasem dobrze zbilansowana dieta nie musi koniecznie zawierać tych produktów. Jeżeli kontrolujesz ilość dobrze przyswajalnych mikro i makroelementów, Twoja dieta nadal może być zdrowa dla Ciebie i dziecka.

23% myśli, że podczas ciąży mogą zrezygnować z suplementacji kwasu foliowego (!)
Absolutnie nie należy rezygnować z suplementacji. Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą oraz podczas pierwszego trymestru zapobiega powstawaniu groźnych wad rozwojowych płodu.

16% uważa, że podczas ciąży nie wolno jeść ryb.
Okazuje się jednak, że ryby są doskonałym źródłem białka, ale, co ważniejsze – też dobrze przyswajalnych, niezbędnych kwasów tłuszczowych. Pamiętaj jednak by poddawać je obróbce termicznej oraz by ryby pochodziły ze sprawdzonego, bezpiecznego źródła.

25% jest zdania, że przed ciążą nie wolno zrzucić masy ciała (!)
Intensywny wysiłek lub głodówki mogą utrudnić zajście w ciążę oraz jej przebieg. Jednak zrzucenie zbędnych kilogramów w racjonalny sposób, zmiana diety na zdrowszą i wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej jest bardzo wskazane dla przyszłej mamy.

1/3 kobiet myśli, że starając się o dziecko nie wolno zmniejszyć ilości stosunków seksualnych.
W tym przypadku – więcej nie znaczy lepiej. Sprawdź, kiedy są Twoje dni płodne, i do niczego się nie zmuszaj.

Na szczęście aż 98% z Was było zgodnych w tym, że podczas ciąży nie wolno pić alkoholu – nawet jednej lampki wina. To duża ulga dla mnie!

Jeżeli znałaś poprawne odpowiedzi – gratulacje! Jesteś świadomą mamą o dużej wiedzy dietetycznej. Jeżeli jednak nie jesteś pewna – nie martw się! Jestem tutaj po to, by Ci pomóc i odpowiedzieć na Twoje pytania. Sprawdź tutaj!

W mojej serii e-booków Mamy Pomysł Na rozwiewam te, a także wiele innych mitów dietetycznych i prowadzę Cię przez każdy kolejny trymestr, tak, byś zawsze znała rzetelne i sprawdzone wskazówki. Sprawdź koniecznie na mamypomyslna.pl!