Czy mogę być w ciąży?
To pytanie od lat przoduje w liście wyszukiwań Google. Czy można zajść w ciążę podczas miesiączki? Czy można zajść w ciążę podczas pierwszego razu? Czy mogę być w ciąży? Jak szybko po porodzie można znów zajść w ciążę? Ten temat i podejrzenia, że pod Twoim sercem pojawił się nowy lokator, wzbudzają często ogromną radość… Lub ogromne wątpliwości.
Bez względu na to, czy planowałaś ciążę już długi czas, a może zauważyłaś tylko, że spóźnia Ci się miesiączka czy też Twoje samopoczucie się zmieniło – moment, w którym zaczynasz zastanawiać się, czy nie nosisz pod sercem drugiego, malutkiego organizmu, jest jednocześnie niesamowity i… przerażający! Czy jesteś na to gotowa? Czy sobie poradzisz? Czy to na pewno ciąża? Takie, jak i setki innych pytań, na pewno przeszły Ci przez myśl, gdy kupowałaś test ciążowy albo szybko sprawdzałaś w internecie, jakie są wczesne objawy ciąży. Jestem tutaj po to, by rozwiać Twoje wątpliwości! Oczywiście, żadna diagnoza przez internet nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi, ale podpowiem Ci jakie metody wczesnego wykrywania ciąży są najskuteczniejsze i najdostępniejsze.
Czy mogę być w ciąży – jakie badanie wybrać?
Czy badanie z moczu jest wiarygodne? Kiedy należy je wykonać? Jak szybko zrobić badanie z krwi, i kiedy pójść do lekarza po jednoznaczne badanie USG?
Jeżeli zadajesz sobie pytanie – „czy mogę być w ciąży?” – istnieje kilka sposobów na to, by to jednoznacznie sprawdzić. Różnią się one od siebie dostępnością, zawodnością i tym, po jakim czasie wykrywają ciążę. Badania, które mogą wykazać to, że spodziewasz się dziecka, to:
– Badanie z moczu
Te testy to popularne, tanie i ogólnodostępne materiały do wykorzystania w domu, jednak nie dają całkowitej pewności. Wynik pozytywny lub negatywny w postaci jednej lub dwóch kresek otrzymuje się po kilku minutach od naniesienia moczu na test. Mogą potwierdzić ciążę najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki, jednak nawet wtedy bywają zawodne. Polega on na wykryciu w moczu hormonu HCG (gonadotropiny kosmówkowej), która wytwarzana jest tylko i wyłącznie w ciąży. W moczu śladowe ilości tego hormonu pojawiają się już w 7 do 10 dni od zapłodnienia. Najlepiej wykonywać go rano, przy pierwszej wizycie w toalecie – szczególnie w przypadku wczesnej ciąży.
– Badanie z krwi
Jeśli test domowy test ciążowy wyszedł bardzo niewyraźnie lub jeśli chcesz potwierdzić w stu procentach ciążę i zorientować się, jak dokładnie wygląda jej czasowy przebieg, koniecznie zbadaj Beta HCG we krwi w badaniu laboratoryjnym. Niski poziom Beta HCG (poniżej 5 mlU/ml) to wynik negatywny i nie doszło do zagnieżdżenia zarodka. Wysokie poziomy świadczą o ciąży, a dzięki sprawdzeniu wartości referencyjnych możesz określić dokładne, który to tydzień, ponieważ poziom tego hormonu w ciąży rośnie z dnia na dzień – aż do 12 tygodnia.
– Badanie USG
Po potwierdzeniu ciąży badaniem laboratoryjnym Twoje kolejne kroki powinny być skierowane do gabinetu ginekologicznego, gdzie lekarz wykona badanie USG potwierdzające pojawienie się zarodka i pozwalające zbadać prawidłowość przebiegu ciąży. Wysokie poziomu beta HCG występują też wtedy, gdy jajo płodowe jest puste – czyli zarodek nie rozwinie się lub dochodzi do ciąży zaśniadowej. Takie sytuacje kończą się zazwyczaj samoistnym poronieniem lub wymagają interwencji lekarskiej.
We wczesnej ciąży na USG może pojawić się wyłącznie pęcherzyk ciążowy, i jeśli wszystko jest w porządku – to właśnie tam rozwija się zarodek. Powinnaś liczyć się z tym, że lekarz zaprosi Cię na kolejną wizytę za 2-3 tygodnie, aby sprawdzić, czy pojawił się zarodek.
A jeżeli zastanawiasz się nad ciążą – sprawdź, ile powinno trwać przygotowanie do niej. W jaki sposób dowiedziałaś się o swojej ciąży? Napisz w komentarzu!