Dieta w drugim trymestrze

Wbrew pozorom to nie od początku ciąży powinnaś zwiększyć kaloryczność spożywanych posiłków. Dopiero w drugim trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne nieznacznie wzrasta. Nadal nie ma jednak potrzeby, byś „jadła za dwoje”! Powinnaś zwiększyć dzienne spożycie kilokalorii o około 300. Jest to jednak wyznacznik ogólny, a każdy organizm jest inny i ma inne zapotrzebowanie. Kluczowe jest tutaj ustalenie Twojego zapotrzebowania kalorycznego przez specjalistę, który zbada Twój skład ciała i metabolizm. Dzisiaj opowiem Ci nieco o tym, czym charakteryzuje się prawidłowa dieta w drugim trymestrze.

Zdrowy dodatek kalorii

Pamiętaj o tym, że 300 kilokalorii, które powinno znaleźć się dodatkowo w Twojej diecie, to na przykład jedna kanapka z serem żółtym i szynką lub… Szklanka słodkiego soku. Dieta w drugim trymestrze nie powinna znacznie różnić się kalorycznością od zwyczajnej diety. Jeżeli zwiększasz kaloryczność swojej diety, zadbaj o to, by nie dodawać kalorii w formie łyżeczek białego cukru lub pustych węglowodanów, takich, jakie znajdują się w białym pieczywie, makaronie czy ryżu. Znacznie lepiej będzie, jeżeli wybierzesz różnorodne, naturalne produkty, które oprócz kilokalorii będą zawierały w sobie zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy lub białko.

Doskonałą przekąską dla kobiet w ciąży są orzechy – wystarczy garść dziennie, by dodać do swojej diety dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niezbędne są one do rozwoju mózgu Twojego dziecka, i to one właśnie są kluczowe w diecie w drugim trymestrze. Orzechy są również dobrym źródłem białka, które jest budulcem organizmu maluszka.

Suplementacja – sztuczna i naturalna

W trakcie ciąży Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze się zwiększa. Wiesz na pewno jak istotny jest kwas foliowy, żelazo oraz witaminy z grupy B. Są niezbędne między innymi do wytwarzania się krwi u Twojego dziecka. Oprócz tego do rozwoju jego dynamicznie rosnącego organizmu potrzebujesz cynku, jodu, kwasów tłuszczowych, witaminy D… Oraz, naturalnie, wapnia i białka, czyli odpowiednio budulca kości oraz całego ciała.

By zadbać o to, by przyswoić jak najwięcej składników odżywczych, naucz się dobrze łączyć produkty. Przykładowo – te bogate w wapń łącz z witaminą D, a pełne żelaza – z witaminą C.

Popijanie posiłków i przyswajalność

By zapewnić sobie jak największą ilość białka ze spożywanego posiłku nie popijaj jedzenia oraz powstrzymaj się przed piciem tuż przed posiłkiem. Płyny spożywane podczas jedzenia rozwadniają kwasy żołądkowe – i nawet dobrze zbilansowana dieta w drugim trymestrze może okazać się niedoborowa. Sprawia to, że zamiast przyswoić pełnowartościowe białko (wymagające dłuższego trawienia) Twój organizm przyswoi tylko puste węglowodany. Nie są one dobrym budulcem organizmu, oraz stanowią praktycznie tylko krótkotrwały zastrzyk energii. Dodatkowo może to powodować tycie.

Mam nadzieję, że te krótkie wskazówki pomogą Ci wzbogacić Twój jadłospis! Dieta w drugim trymestrze nie musi być skomplikowana, jeżeli będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach. A jeżeli chcesz poznać uniwersalne porady na temat tego, jak dzięki trzem sposobom zadbać o dietę w pierwszym trymestrze – sprawdź tutaj! 

Więcej informacji na temat zdrowej diety podczas przygotowania do ciąży oraz podczas ciąży znajdziesz również na stronie mamypomyslna.pl , gdzie możesz zapoznać się z moim dietetycznym must-have każdej przyszłej mamy.