Opalanie w ciąży

Dziś przychodzę do Was z tematem bardzo na czasie. Opalanie w ciąży podczas słonecznych, letnich dni to duża zagwozdka dla przyszłych mam. Czy można? Jaki na wpływ na organizm? Dziś postanowiłam wszystko na ten temat opisać.

Opalanie – czy jest zdrowe?

Suplementacja kwasu foliowego i witamin, skomplikowane badania,  aplikacje śledzące przebieg ciąży… Świat przyszłej mamy jest wypełniony najnowszymi technologiami i nowoczesnymi udogodnieniami.

Czasem można zapomnieć o tym, że tym, co dla nas najzdrowsze, najcenniejsze i najbardziej pomocne dla nas i naszego maleństwa jest to, co jest dostępne na wyciągnięcie ręki.

Warto czasem wrócić do korzeni i zamiast kolejnego kosztownego suplementu sięgnąć po świeże, organiczne warzywa i owoce. Albo… Wyjść na spacer w słoneczne popołudnie.

Opalanie i relaks w ciąży

Wyobraź sobie siebie na ławce w parku, z przymkniętymi oczami. Z ciepłymi promieniami słonecznymi padającymi na Twoją twarz… Pomyśl, że trzymasz w dłoni ulubioną książkę. Obok Ciebie stoi pyszna, chłodna woda z cytryną.

Nigdzie się nie spieszysz. Możesz rozkoszować się wolnym popołudniem, pozwolić myślom błąkać się swobodnie. A w tym czasie Twój organizm czerpie z natury to, co najlepsze! Pod wpływem promieni słonecznych produkuje duże zapasy naturalnej witaminy D. Jest ona niezbędna dla przyszłej mamy i dla zdrowia jej dziecka.

Opalanie kontra stres

Oprócz tego spacery w popołudniowym słońcu lub relaks na leżaku to wspaniały sposób na natychmiastowe rozprawienie się ze stresem, wszechobecnym w naszych życiach.

Pamiętaj tylko o tym, by na jakiś czas odłożyć telefon, tablet i laptopa daleko poza zasięg wzroku. Nie sprawdzaj maili z pracy i nie przeglądaj Facebooka. 😉 Daj się porwać spokojnemu torowi myśli i daj sobie czas na to, by po prostu cieszyć się spokojem i relaksem. Gdy na świecie pojawi się Twoje dziecko, na pewno szybko zatęsknisz za tak spędzanym czasem. 😉

Opalanie w ciąży – czas na fakty

Skupmy się przez chwilę na faktach i nauce. Witamina D wyprodukowana samodzielnie przez organizm pod wpływem działających na skórę promieni słonecznych UVB jest najzdrowsza i najlepsza dla człowieka.

Jest to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma suplementacji. Nie wystarczy tutaj niestety uchylić tylko okna w pokoju w naszym biurze. Szyby skutecznie blokują pozytywne działanie promieni UVB.

Wystarczy już 15 minut kąpieli słonecznej w godzinach pomiędzy 10:00 a 15:00, z ciałem odkrytym w co najmniej 18% (czyli z odkrytymi przedramionami i dolną częścią nóg) by wyprodukować dzienną, niezbędną dawkę witaminy D.

Co jeszcze warto wiedzieć o witaminie D?

Witamina D jest zarówno składnikiem odżywczym naszej diety, jak i hormonem. Możemy zatem dostarczyć ją organizmowi na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to droga pokarmowa, drugi – wytwarzanie witaminy przez organizm pod wpływem promieni słonecznych.

Praktycznie każda komórka naszego ciała posiada receptor witaminy D, co świadczy o tym, jak bardzo niezbędna jest w funkcjonowaniu organizmu.

Warto jednak wiedzieć, że przy niewielkim dostępie do promieni UVB na co dzień, samą zbilansowaną dietą nie jesteśmy w stanie zapewnić tego cennego składnika w wystarczających ilościach.

Niedobory witaminy D

Niestety, niedobory witaminy D należą obecnie do najczęstszych na świecie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw za tym idących. Witamina D niezbędna jest dla zdrowia kości, ale też układu immunologicznego, hormonalnego, nerwowego, mięśniowego, a także prawidłowej gospodarki cukrowej i insulinowej. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zwiększyć przyswajalność suplementów diety i produktów bogatych w witaminę D, oraz w jaki sposób najlepiej badać poziom tej witaminy w organizmie – ten temat poruszam szeroko w mojej książce.