Mikrobiota jelitowa

Mało kto zdaje sobie sprawę, z tego, że od stanu mikrobioty w naszych jelitach zależy np. samopoczucie, stan zdrowia skóry czy obecność i nasilenie stanu zapalnego w organizmie. Na co dzień nie odczuwamy tych zależności. Nie mamy możliwości też tego zweryfikować – do tego potrzebne są specjalnie skonstruowane badania, w których porównuje się różne składowe diety.

Mikrobiota jelitowa

➡Dlatego też nadal tak mało wiemy o mikrobiocie. Za pomocą diety jesteśmy w stanie kreować środowisko dla rozwoju mikrobioty, która będzie modulowała układ immunologiczny w ten sposób, aby zmniejszać stany zapalne. Pozytywnie wpływać na zdrowie mózgu i całego organizmu.

➡I właśnie badanie, o którym wspominałam w ostatnich obiadach czwartkowych, porównywało wpływ dwóch rodzajów diet. Jedna charakteryzowała się wysoką zawartością błonnika a druga obecnością produktów fermentowanych. Obie interwencje miały korzystny wpływ na mikrobiotę. Sprawdzano to przez badanie odchodów uczestników, ale również parametrów z krwi. Jednak dla zmniejszenia markerów stanu zapalnego korzystniej wypadła grupa, która w diecie miała produkty fermentowane.

Wpływ produktów fermentowanych na mikrobiotę jelitową


➡Najważniejszym wnioskiem dla nas wszystkich jest to, że warto ze względu na te korzyści zdrowotne wprowadzić do swojej diety produkty fermentowane.

💚Zrób zakwas z buraka i pij go jego małe ilości codziennie.
💚Do obiadu dodawaj kapustę kiszoną jako surówkę, kanapki zagryzaj ogórkiem kiszonym, wypróbuj kimchi.
💚Jeśli dobrze tolerujesz nabiał jako przekąskę, do pracy zabierz kefir lub jogurt naturalny.

To są te małe rzeczy, które możesz zrobić dla siebie i zdrowia Twoich jelit. Od razu powiem, że nie dla wszystkich kiszonki i produkty fermentowane są dobrym pomysłem. Mowa tu o osobach z nietolerancją histaminy czy zespołem jelita nadwrażliwego. W dietetyce już tak jest, nie ma uniwersalnych zasad. Jednak dla zdecydowanej większości z nas dodatek produktów fermentowanych będzie ogromnym plusem!

Przeczytaj także o mikrobiocie mleka kobiecego.

Dziękuję za Twój czas 💚

W komentarzu: Wastyk H., Fragiadakis G.K., Perelman D. I wsp.:Gut-microbiota-targeted diets modulate human immune status. Cell 2021 Aug 5;184(16)