Mikrobiota mleka kobiecego

Tajemnice mleka mamy …⤵⤵⤵

Mleko matki

😊Mleko mamy to nie tylko substancja odżywcza, w której znajdują się białka, węglowodany i tłuszcze. To też główne źródło bakterii, które zasiedlają jelita dziecka. W pokarmie mamy bytuje nawet 820 gatunków bakterii. 😮 Dlatego im większa jest różnorodność mikrobioty pokarmu, tym lepiej. Ich ilość i skład determinuje kilka czynników:

💚Ogólny stan zdrowia mamy, brak chorób przewlekłych i brak konieczności przyjmowania leków.

💚Rodzaj porodu, mleko mamy rodzącej naturalnie charakteryzuje się wyższą różnorodnością bakterii.

💚Jej masa ciała, u kobiet z wyższym BMI, mikrobiota pokarmu jest mniej zróżnicowana.

💚Sposób karmienia, podawanie pokarmu bezpośrednio z piersi jest bardziej pożądane.

💚Stosowanie pre i probiotyków w ciąży-także wpływa pozytywnie.

💚Stosowanie antybiotyków w ciąży. Ich przyjęcie jest niekiedy koniecznością. Nie mniej jednak fakty są takie, że ich użycie zmniejsza liczebność bakterii gruczołu mlekowego.

💚Czas trwania laktacji, z upływem czasu mikrobiota mleka kobiecego zmienia się i ta różnorodność bakterii naturalnie maleje. Najważniejsze są pierwsze tygodnie.

💚Szerokość geograficzna, mleko kobiet w poszczególnych regionach świata różni się składem mikrobioty.

No dobrze, ale skąd te bakterie biorą się w mleku, skoro nie ma bezpośredniego połączenia między układem pokarmowym a gruczołem mlekowym?

Są trzy hipotezy:

💚Pierwsza z nich mówi o wewnątrzustrojowej translokacji bakterii z jelit mamy do gruczołu piersiowego.

💚Druga opiera się na przeniesieniu bakterii ze skóry mamy (mikrobom skóry jest również ściśle powiązany z mikrobiomem naszych jelit) z brodawki i piersi do dziecka.

💚Trzecia hipoteza dotyczy kontaktu skóry dziecka, na której bytują mikroby z kanału rodnego mamy, ze skórą piersi co ma wpływ na mikrobiom pokarmu.

Z pewnością każda z tych hipotez jest prawdopodobna.🤷‍♀️. A mikrobiota mleka kobiecego kształtuje prawidłowy rozwój dziecka.

Temat jest niezwykle ciekawy. Mleko mamy skrywa w sobie tajemnice…😮 i kiedy wydaje nam się, że już wszystko wiemy, pojawiają się nowe informacje, które potwierdzają, jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa ten sposób kamienia. 🥰

Na zakończenie dziękuję za Twój czas. Jeśli uważasz, że mój artykuł może się przydać komuś z Twoich znajomych, to śmiało podziel się treścią.

Zapraszam do lektury artykułu cholina w ciąży.

Żródło: Moossavi S., Sepehri S., Robertson B. I wsp.: Composition and Variation of the Human Milk Microbiota Are Influenced by Maternal and Early-Life Factors. Cell Host Microbe. 2019 Feb 13;25(2):324-335 Kotlińska A., Huras H.: Źródła i rola mikrobioty mleka kobiecego. Przegląd literatury przedmiotu. Zdrowie Publiczne i Zarządzanie 2017; 15 (2): 178–180 Granger C.L., Embleton N., Palmer J. i wsp.:Maternal breastmilk, infant gut microbiome and the impact on preterm infant health. Acta Paediatr. 2021 Feb;110(2):450-457 Taghizadeh M., Mirlohi M., Poursina F. i wsp.: The influence of impact delivery mode, lactation time, infant gender, maternal age and rural or urban life on total number of Lactobacillus in breast milk Isfahan – Iran, „Advanced Biomedical Research” 2015; 141 (4): 1–7. Rodríguez J., Murphy K., Stanton C. i wsp.: The composition of the gut microbiota throughout life, with an emphasis on early life, „Microbial Ecology in Health and Disease” 2015; 26: 1–17.