Jak rzucić palenie w ciąży?
Wraz z nowym rokiem stawiamy przed sobą szereg postanowień noworocznych. Dlatego dzisiejszy temat wpisu jest bardzo aktualny. Wiele z nas planuje rozpoczęcie zdrowszego stylu życia, a nieodłącznym tego elementem jest ograniczenie oraz porzucenie używek – takich jak papierosy. Mam nadzieję, że żadnej z Was nie muszę zachęcać do tego, że jeżeli do tej pory byłyście palaczkami, to w ciąży z tym nałogiem należy kategorycznie zerwać. Dziś opowiem Ci o tym, jak rzucić palenie w ciąży.
Niestety, wokół palenia w ciąży powstało wiele mitów, które są powtarzane jak mantra. Powodują wiele szkody oraz mętliku w głowach przyszłych mam. Jeżeli dopiero przygotowujesz się do ciąży, pamiętaj o tym, by już teraz, jak najszybciej, zdecydować się na zrezygnowanie z papierosów. Popularny jest pogląd, że dopiero jak zajdziesz w ciążę, będziesz miała najwyższą motywację do zerwania z nałogiem. Pamiętaj jednak, że im szybciej, tym lepiej, i Twój organizm będzie Ci wdzięczny za każdy dzień bez nikotyny.
Nie wolno nagle rzucać palenia!
Jeżeli ktoś, gdy byłaś w ciąży, uraczył Cię taką radą… Powinnaś szybko zmienić znajomych. To jeden z bardziej szkodliwych mitów. Niestety, mimo licznych kampanii przeciwko paleniu w ciąży, jest nadal żywy wśród ciężarnych kobiet i ich rodziny i przyjaciół. Ponoć nagłe rzucenie palenia przez kobietę, która jest uzależniona od papierosów i dziennej dawki nikotyny, może zaszkodzić płodowi oraz jej organizmowi. Mówi się, że lepiej, by paliła niewielkie ilości, niż zrezygnowała z papierosów całkowicie. Nie ma nic bardziej mylnego. Po tym, jak dowiesz się, jak rzucić palenie w ciąży – zrób to niezwłocznie.
Nawet sporadyczne palenie może mieć katastrofalny wpływ na ciążę i całe późniejsze życie dziecka – podobnie jak w przypadku picia alkoholu przez ciężarne kobiety. Jeżeli jesteś uzależniona od papierosów, powinnaś jak najszybciej wyeliminować ten nałóg, nie przejmując się ludowymi mądrościami. Nie przynoszą one nic innego, jak szkody Tobie i Twojemu dziecku. Każdy wypalony przez Ciebie papieros jest jak podpalony lont, który naraża Twoje dziecko na szereg chorób oraz Twoją ciążę na nieprawidłowości. Należy do nich przedwczesny poród, zaburzenia układu nerwowego i choroby zależne o tytoniu. Stres związany z pozbawieniem organizmu codziennej dawki nikotyny ma niewspółmiernie mniej szkodliwy wpływ na płód niż codzienne zatruwanie jego maleńkiego organizmu.
Przybieranie na wadze po rzuceniu palenia
Część kobiet również usprawiedliwia się tym, że jeżeli rzucą palenie, z pewnością przytyją parę kilogramów. Ja sama wielokrotnie pisałam o tym, jak ważna jest odpowiednia waga i forma dla kobiet przygotowujących się do ciąży oraz spodziewających się potomka. Warto jednak pamiętać o tym, że racjonalna dieta, umiarkowane ćwiczenia i zdrowy styl życia są w stanie w dużej mierze usunąć z bioder, brzucha i ud skutki podjadania. Nie przywrócimy jednak życia albo zdrowia dziecku, które ucierpiało na naszym nałogu.
Każda z około 4000 toksycznych substancji obecnych w papierosach nie tylko wędruje po Twoim krwioobiegu. Zwiększają drastycznie ryzyko zachorowania na nowotwory oraz wiele innych, potencjalnie śmiertelnych chorób. Przenikają też do ciała dziecka, którego organizm jest słaby i dopiero się rozwija. Czy wiesz, że gdy palisz, płód otrzymuje aż o ¼ mniej tlenu, niż w porównaniu do tego, jak dotlenione są dzieci Twoich niepalących koleżanek? Dodatkowo masa dzieci urodzonych przez kobiety, które palą papierosy, jest znacznie mniejsza niż u zdrowego potomstwa. Jeżeli mimo tego masz duży problem z tym, żeby rzucić palenie, pamiętaj, że istnieje wielu specjalistów oraz szereg bezpiecznych dla kobiet suplementów oraz produktów, które mogą Ci pomóc! Pamiętaj, by każdy zakup – plastrów nikotynowych, specjalnych tabletek i innych – koniecznie skonsultować ze swoim lekarzem.
Mam nadzieję, że teraz już masz pewność, że rzucenie palenia jest koniecznym i odpowiednim krokiem dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeszcze więcej o papierosach – oraz kawie – w ciąży przeczytasz tutaj.