Jak odjąć 200 kcal z diety, jedząc to samo, co przedtem?

Ciężko Ci zmienić swoje nawyki żywieniowe i nie chcesz wprowadzać wielkiej rewolucji w swoim sposobie żywienia, a zależy Ci na tym, by z codziennej diety uciąć choćby sto czy dwieście kalorii? W poprzednim artykule na blogu radziłam już w jaki sposób pozbyć się niechcianych kalorii za pomocą prostych do wprowadzenia w życie nawyków oraz pisałam, jaki wpływ na nasz mózg i odbieranie rozmiaru posiłku ma… kolor talerzy. Dzisiaj wracam z garścią porad, dzięki którym ulubione, tradycyjne dania w bezbolesny sposób zamienisz w ich zdrowszą lub mniej kaloryczną wersję.

Długoterminowe efekty ograniczenia kalorii

Dowiesz się, jak odjąć 200 kcal z diety w łatwy sposób. Tak jak pisałam już przedtem, codziennie zużywając o 200 kalorii więcej, w skali tygodnia daje to aż 1400 kcal, a w ciągu miesiąca – 5600. Zakłada się, że aby zgubić jeden kilogram tłuszczu należy spalić ich około 9000. Możesz więc mimochodem, bez dodatkowych diet czy ciężkich ćwiczeń zrzucić nawet 7,5 kilograma w ciągu roku.

Olej kokosowy – Twoim sprzymierzeńcem!

Jeżeli lubisz, by Twoje ziemniaki czy sałatki były okraszone tłuszczem a na kopytkach pojawiały się skwarki – wiesz na pewno, że nie jest to najzdrowszy dodatek do codziennej diety. Już dwie czy trzy łyżki oleju dodawane do obiadu mogą zwiększyć kaloryczność całej potrawy o sto lub dwieście kalorii – czyli tyle, co pół kilograma warzyw albo pół kawałka ciasta! Jeżeli chcesz wybrać zdrowszy odpowiednik tłuszczu, a nie chcesz z niego rezygnować, wybierz nierafinowany olej kokosowy. Jest znany ze swoich wartości odżywczych i zawiera wartościowe kwasy tłuszczowe, podobnie jak tłuste ryby lub awokado.

Nie pij mleka, będziesz wielki

Łatwo do codziennych dań dodać zupełnie niepotrzebne kalorie przez zabielanie ich śmietaną. Jeżeli do ziemniaków, z których chcesz zrobić puree, nie dodasz mleka, walory smakowe nie zmienią się zbyt mocno, a jeżeli chcesz wzbogacić smak zupy, nie rezygnując z jej zabielania, ale masz ochotę uniknąć tłustej śmietany – wybierz znacznie zdrowsze mleko kokosowe. Wspaniale wzbogaca smak potraw i do tego jest prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych.

Mniej tłuszczu, mniej kalorii

Prostym sposobem na zaoszczędzenie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kalorii, jest zrezygnowanie z zasmażki. Spróbuj zamiast smażonego mięsa jeść pieczone, które po dodaniu odpowiednich przypraw będzie równie smaczne i soczyste. Jeżeli robisz kanapki, zdecyduj się na chudą szynkę zamiast tłustego salami, a gdy robisz jajecznicę na kiełbasie – zrezygnuj z niej. Zamiast tego dodaj szczyptę wędzonej papryki w proszku, dzięki której uzyskasz podobny aromat. Przygotowując frytki – wybierz te pieczone, które będą równie chrupkie i pyszne.

Co zamiast białej mąki?

Biała mąka to puste kalorie i węglowodany pozbawione wartości odżywczej. Niestety, na ogół jest wszechobecna w naszych dietach – makarony, pieczywo, naleśniki, ciasta… Spróbuj, gdy to możliwe, wybierać jej pełnoziarnisty odpowiednik, który oprócz węglowodanów dostarczy Ci błonnika oraz składników odżywczych. Pierogi wykonane z mąki pełnoziarnistej nie odbiegają smakiem od ich tradycyjnego odpowiednika, a są znacznie zdrowsze! Kiedy robisz panierkę do kotletów wybierz pokruszone płatki kukurydziane, pozbawione glutenu, zamiast panierki z bułki tartej lub białej mąki. Dzięki temu kotlet będzie jeszcze bardziej chrupiący.

Skrzydełka z… kalafiora

Czy wiesz o tym, że możesz zrobić ciekawą przekąskę, wykorzystując różyczki kalafiora maczane w wodzie z pełnoziarnistą mąką, wędzoną papryką, płatkami drożdżowymi, solą, pieprzem i chili, a następnie obtaczając je w pokruszonych płatkach kukurydzianych i pieczonych w piekarniku? Taka przekąska to samo zdrowie, a smakiem nie odbiega od frytek, chipsów czy smażonych skrzydełek.

Jak odjąć 200 kcal z diety i przygotować zdrowe posiłki

Kiedy już wiesz jak odjąć 200 kcal z diety, nie rezygnując z ulubionych potraw – sprawdź koniecznie pięć zaskakujących, zdrowych przepisów!