Co to jest cukrzyca ciężarnych?
Jeżeli planujesz powiększenie swojej rodziny lub już teraz jesteś w ciąży, prawdopodobnie spotkałaś się z terminem, jakim jest cukrzyca ciężarnych. Niestety, mimo tego, że ten problem dotyka coraz większej ilości kobiet, wiele z nas nie wie, czym tak naprawdę jest to schorzenie. Nie wiemy jak się objawia, czy można mu zapobiec oraz jakie niesie za sobą niebezpieczeństwa. Okazuje się, że coraz więcej kobiet, przygotowując się do ciąży, zadaje sobie to istotne pytanie – co to jest cukrzyca ciężarnych? Postaram się przybliżyć Ci to zagadnienie jak najdokładniej. Dzięki temu mogła podjąć odpowiednie kroki, by uchronić siebie i swoje maleństwo przez cukrzycą ciężarnych. A tym samym – zadbać o Wasze zdrowie i Twoją jak najlepszą formę!
Cukrzyca ciężarnych to częste schorzenie dotykające kobiety w ciąży. W środowisku medycznym jest określane jako nietolerancja glukozy, która pojawia wyłącznie w czasie ciąży i ustępuje po narodzeniu dziecka. Niestety, schorzenie to prowadzi do poważnych konsekwencji zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Czy wiesz o tym, że w zależności od populacji pojawia się u od 3-10% kobiet? Oznacza to, że nawet co dziesiąta ciężarna może borykać się z problemem cukrzycy! Co możesz zrobić, by Ciebie ten problem ominął?
Istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciężarnych. Pierwszym z nich jest wiek przyszłej matki – bardziej zagrożone są kobiety, które ukończyły 35 rok życia. Kolejnym jest nadwaga oraz otyłość, a także czynniki genetyczne – szczególnie występowanie cukrzycy typu II w rodzinie. Ryzyko wzrasta również w przypadku problemu z PCOS – zespołem policystycznych jajników. Dodatkowo, u około 30% kobiet, u których w poprzednich ciążach wystąpiła cukrzyca ciężarnych, pojawia się ona również w kolejnych ciążach.
O samej cukrzycy ciężarnych i postępowaniu dietetycznym przeczytasz w kolejnych częściach naszej książki, warto jednak, żebyś wiedziała, że jeśli jesteś w grupie ryzyka, możesz zmniejszyć szanse na jej rozwinięcie jeszcze przed zajściem w ciąże.
Niebezpieczeństwa idące za cukrzycą ciężarnych
Czy wiesz, dlaczego jest to tak istotne? Nie daj się zwieść pozorom i temu, że schorzenie to ustępuje po narodzinach dziecka. Konsekwencje cukrzycy ciężarnych są niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla jej dziecka. W przypadku kobiety, głównym zagrożeniem jest nadciśnienie w ciąży, zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji – a co za tym idzie, słabsza odporność, konieczność wykonania cesarskiego cięcia w trakcie porodu… A także rozwój cukrzycy typu II w przyszłości – aż 50% kobiet, które w ciąży miało do czynienia z cukrzycą, boryka się później z jej drugim typem. Dodatkowo leczenie cukrzycy ciężarnych wiąże się z leczeniem za pomocą zastrzyków z insuliną. A źle dobrana dawka insuliny może wywołać niebezpieczną w skutkach hipoglikemię – spadek cukru we krwi – prowadzący nawet do śpiączki lub śmierci.
Równie niebezpieczne mogą być skutki dla płodu. Cukrzyca ciężarnych wiąże się z tym, że płód doświadcza hiperglikemii – czyli zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, co wymusza w jego organizmie produkcję insuliny. To zaś skutkuje wystąpieniem hiperinsulinemii, które to zaburzenie powoduje makrosomię płodu (przyjście na świat dziecka o większych rozmiarach). Można również kolokwialnie powiedzieć, dla zobrazowania sytuacji, że w przypadku hiperglikemii dziecko więcej „siusia” – przez co wytwarza się nadmiar płynu owodniowego, które to zjawisko nazywane jest wielowodziem.
Oprócz tego istnieje jeszcze szereg innych zagrożeń, wiążących się z cukrzycą ciężarnych. Może czekać Cię trudniejszy poród z powodu makrosomii płodu, może wystąpić hiperbilirubinemia – czyli podwyższenie poziomu bilirubiny, co zwiększa ryzyko żółtaczki u noworodków. Innym zagrożeniem jest hipokalcemia – czyli niedobór wapnia we krwi noworodka… A także wiele innych, takich jak zwiększone ryzyko niewydolności oddechowej dziecka lub zwiększone ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości dziecka w przyszłości. A skoro już znasz zagrożenia, i wiesz, co to jest cukrzyca ciężarnych – w następnym wpisie dowiesz się, jak jej zapobiec!