Jak zapobiegać cukrzycy ciężarnych?

Cukrzyca ciężarnych to temat, którego coraz częściej świadome są przyszłe mamy. Niesie za sobą szereg zagrożeń – makrosomia płodu, kłopoty z gospodarką insulinową dziecka w przyszłości, słabsza odporność… Jednak pamiętaj o tym, że cukrzyca ciężarnych to żaden “wyrok” dla Ciebie i zmieniając swoje nawyki żywieniowe, ćwicząc i dbając o dobre BMI możesz w dużym stopniu zminimalizywać idące za nią zagrożenia. W tym wpisie z okazji tego, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, chciałabym zwiększyć świadomość przyszłych mam na temat tego, jak zapobiegać cukrzycy ciężarnych. Sprawdź!

Co możesz zrobić przed ciążą by zapobiegać cukrzycy ciężarnych?

Krok pierwszy – wywiad rodzinny

Zapytaj rodziców i dziadków o tym,  czy ktoś z bliskich chorował lub choruje na cukrzycę typu 2. Jeśli tak – to koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Wiedząc, że w rodzinie wystąpiła już cukrzyca, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swój tryb życia i dietę. To właśnie te dwa czynniki mają największy wpływ na rozwój tej choroby u osób z obciążeniem genetycznym. Jeżeli chcesz wiedzieć jak zapobiegać cukrzycy ciężarnych – koniecznie musisz zadbać o ten podpunkt.

Krok drugi – dokładne badania

Badania, które warto wykonać to między innymi krzywa cukrowa. Szczegółowo badania konieczne do wykonania przed ciążą opisuję w mojej książce. Szczególnie jeżeli borykasz się z nadwagą lub otyłością – koniecznie zbadaj poziomy insuliny wykonując test obciążenia glukozą.

Wykonanie co najmniej trzy punktowej (na czczo, 1h i 2h po obciążeniu 75g glukozy) krzywej cukrowej i insulinowej pozwoli na lepszą diagnostykę i ułatwi dostosowanie diety.

Interpretacja wyników nie jest prosta dlatego warto udać się z nimi do dobrego diabetologa, endokrynologa czy dietetyka.

Jeśli okaże się, że wyniki tego badania nie są najlepsze – warto udać się do dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę, za pomocą której obniżysz ilość wydzielanej insuliny i zwiększysz wrażliwość swoich tkanek na ten hormon we krwi. Pamiętaj, że dieta powinna być dobrana indywidualnie przez specjalistę!

Krok trzeci – nieprzetworzona, zdrowa dieta

Czyli w skrócie – wyeliminuj to, co jest przetworzone. Białe pieczywo, białe makarony, słodycze, słodkie napoje i soki, fastfoody, gotowe dania do podgrzania w mikrofalówce lub do zalania wodą, sosy instant… I cały szereg innych “ułatwiaczy życia” o składzie długości książki telefonicznej. 😉 Samodzielne przygotowywanie posiłków ze sprawdzonych produktów to świetny krok w kierunku tego, by dowiedzieć się jak zapobiegać cukrzycy ciężarnych.

Krok czwarty – regularna aktywność fizyczna

Badania naukowe wykazują, że najlepszym sposobem na uniknięcie cukrzycy – i to nie tylko tej w ciąży – jest regularna aktywność fizyczna. Nie oznacza to, że musisz codziennie być na siłowni, i ćwiczyć do utraty tchu – wręcz przeciwnie! To właśnie regularne wprowadzenie do swojego życia zdrowych nawyków i ruchu jest najlepszym krokiem do tego, by wiedzieć jak zapobiegać cukrzycy ciężarnych. Ruch i aktywność fizyczna uwrażliwiają tkanki na insulinę i są niezastąpione w przypadku prewencji cukrzycy ciężarnych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cukrzycy ciężarnych – sprawdź koniecznie ten wpis.