Kawa i papierosy w ciąży

Używki takie jak kawa czy papierosy to jeden z najczęstszych wrogów przyszłych mam. Wszyscy wiemy, że bez filiżanki porannego espresso trudno się obudzić rano. Kolejną kawę pijemy podczas przerwy w pracy, a wieczorem, do ulubionej książki albo filmu, parzymy latte z pianką i cynamonem… Spotkaniom towarzyskim często towarzyszą papierosy, które nawet palone sporadycznie są bardzo uzależniające. Wiele palących może sobie nie zdawać sprawy z tego, że jest w szponach nałogu. Usprawiedliwiają się, że palą tylko „do towarzystwa”. W jaki sposób sobie radzić z tymi codziennymi uzależnieniami, by zacząć nowy, zdrowszy styl życia? W końcu każda z nas wie, że kawa i papierosy w ciąży to złe połączenie.

Co zamiast kawy?

W kawie cenimy nie tylko smak i aromat, ale również zdolności pobudzające. Chociaż kolejne badania poddają w wątpliwość to, czy kawa rzeczywiście budzi nas tak bardzo, jak się nam wydaje… To trzeba przyznać, że jest w tym naparze coś, co stawia na nogi! Przyszła mama powinna jednak pić nie więcej niż dwie filiżanki dziennie. Jeżeli szukasz naturalnych zamienników kawy, spróbuj pić zieloną herbatę – koniecznie parzoną krótko, yerba mate, herbaty z guaraną lub wodę z imbirem i cytryną. Bardzo zdrowym wyjściem jest przygotowywanie rano energetyzującego, zielonego smoothie. Sam jego kolor potrafi rozbudzić! Zmiksuj pomarańcze, banana, szpinak lub jarmuż, cytrynę i jabłko. Taki koktajl z samego rana to prawdziwy zastrzyk antyoksydantów, witamin i minerałów. Dodatkowo, w przeciwieństwie do kawy, świetnie nawadnia organizm.

Jak zająć sobie ręce, gdy chcesz sięgnąć po papierosa?

Oprócz uzależnienia od nikotyny, bardzo silne jest uzależnienie psychiczne od papierosów. Prawdopodobnie, kiedy zaczniesz rzucać palenie będziesz co jakiś czas miała silną potrzebę, by „coś porobić” i trzymać coś w rękach. By zwalczyć potrzebę pójścia na papierosa i zająć sobie czymś ręce w pracy w sytuacji stresowej, warto jest postawić obok laptopa lub na biurku miseczkę suszonej żurawiny, rodzynek albo pokrojonych, suszonych moreli. Małe cząstki sprawią, że będziesz mogła ciągle sięgać po przekąskę, a nie zjesz dużo cukru i kalorii. Jeżeli wolisz słone przekąski, nie wybieraj chipsów czy solonych orzeszków – pokrój na połówki pomidorki koktajlowe. Zrób paski z papryki, dodaj do nich odrobinę soli, oliwy i chili, i bierz kęs za każdym razem, gdy będziesz miała ochotę zapalić.

Woda zamiast papierosa?

Postaw też obok komputera dużą butelkę wody, na której flamastrem narysujesz linie odpowiadające ilości czasu, jaki spędzisz w pracy – na przykład osiem linii w przypadku ośmiu godzin. Skup się na tym, by w ciągu jednej godziny wypijać ilość wody odpowiadającą ilości od jednej kreski, do drugiej. W ten sposób zadbasz też o nawodnienie organizmu. Spróbuj też wykonywać krótkie ćwiczenia rozluźniające – wyobraź sobie, że rozluźniają się Twoje mięśnie karku, łydek i przedramion a także brzucha i pleców. Możesz też policzyć do dziesięciu, skupiając się na każdym wdechu i wydechu, wizualizując sobie to, że z każdym wydechem z Twojego organizmu uchodzi cały stres, a z każdym wdechem nabierasz nowej, pozytywnej energii.

Śledź swój sukces!

Nic tak nie motywuje do pozostania przy swoich postanowieniach, niż namacalny dowód na to, że masz silną wolę! Wydrukuj lub narysuj kalendarz na najbliższy miesiąc, gdzie będziesz zaznaczać każdy kolejny dzień bez kawy lub papierosa. Już po kilku dniach będzie Ci szkoda zepsuć dobrą passę i ciąg zakreślonych kratek, Zobaczysz, że z pewnością kawa i papierosy w ciąży nie będą musiały Ci towarzyszyć.