Jak zacząć z BLW? Czym jest metoda BLW (Baby Led Weaning, Bobas Lubi Wybór)?

Nijakie papki marchewki z jabłkiem, rygorystyczne ramy czasowe wprowadzania kolejnych produktów, obowiązkowo bez przypraw i rozgotowanych, albo gotowe słoiczki z przecierami – ten schemat żywienia niemowląt powoli odchodzi w przeszłość. Teraz już wiemy, że są metody, które znacznie bardziej zachęcają maluchy do poznawania nowych smaków. W ten sposób jedzenie nie kojarzy im się z przykrym obowiązkiem, a z przyjemnością, zabawą i różnorodnością. Jak zacząć z BLW? Na czym polega? Jakie są wady i zalety BLW?

Jak zacząć z BLW?

BLW to metoda karmienia niemowląt, która dynamicznie zyskuje na popularności od kilku lat.

Coraz więcej rodziców pomija etap podawania dziecku pokarmów rozdrobnionych i zmiksowanych w postaci zupek i przecierów podawanych łyżką.

Wywodzi się z obserwacji rozwoju niemowląt.

Jeżeli rodzice w odpowiednim momencie pozwolą dziecku eksperymentować z jedzeniem, po pewnym czasie zacznie jeść samo i wybierać produkty instynktownie, wtedy, gdy będzie na to gotowe.

Kiedy wprowadzić BLW?

Zazwyczaj ta gotowość objawia się w okolicach szóstego miesiąca życia dziecka, i w tym wieku dzieci dość dobrze radzą sobie z samodzielnym jedzeniem. Instynkt zachęca je do wypróbowywania różnych produktów, brania ich do rączki i wkładania do buzi.

Ważnym elementem BLW jest to, że dziecko podczas posiłków towarzyszy reszcie rodziny. Nikt nie karmi dziecka, które samo, wtedy, gdy jest na to gotowe, zaczyna brać jedzenie do buzi.

Na samym początku dziecku podaje się produkty w większych kawałkach, tak, by łatwo mogło złapać je rączką. W kolejnych etapach dziecko dostaje coraz mniejsze kawałki, tak, by łapało jedzenie paluszkami.

Ważne jest to, że to niemowlę decyduje o tym, jak szybko i ile produktu zje. Nie jest zmuszane ani namawiane do zjedzenia wszystkiego ani próbowania każdej rzeczy. Rodzic jedynie proponuje mu nowe produkty.

Należy pamiętać o tym, że w dalszym ciągu mleko – matki lub modyfikowane – jest podstawą diety dziecka i powinno być udostępniane dziecku na żądanie.

BLW – kiedy zacząć?

By zacząć przygodę z BLW należy pamiętać o kilku istotnych elementach.

Dziecko musi umieć siadać samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców.

Powinno wyciągać rączki i skutecznie chwytać różne przedmiotu oraz bez trudu wkładać je do buzi.

Musi potrafić żuć oraz przeżuwać, a także powinno zdarzać się, że maluch sam zabiera jedzenie z talerza rodziców.

Pierwsze próby z BLW

Pierwsze próby z BLW na ogół kończą się krztuszeniem się. Prawdopodobnie w ten sposób dzieci uczą się jak jeść bezpiecznie i bez napychania sobie nadmiernie buzi.

Ten etap jest normalny i nie powinien martwić rodziców, ale naturalnie – zawsze należy mieć dziecko na oku. Odruch krztuszenia się jest bardzo silnym, instynktownym odruchem, który może wywołać odruch wymiotny.

Przed częstymi zakrztuszeniami może zabezpieczyć odpowiednia pozycja. Dziecko powinno siedzieć prosto, najlepiej oparte (w krzesełku z oparciem i podstawką na stopy!) oraz tak, by dziecko mogło stabilnie oprzeć stopy. Usprawnia to prawidłowy odruch połykania.

Zalety BLW

Każde dziecko, któremu stałe pokarmy podawane są metodą BLW, może próbować i zjadać produkty w swoim czasie, wtedy, gdy faktycznie jest na to gotowe.

BLW pozwala na odkrywanie smaku, koloru, konsystencji i zapachu poszczególnych produktów, co jest dla maluszka świetnym ćwiczeniem sensorycznym. W przeciwieństwie do jedzenia papek, dziecko widzi to, co je, i każdy produkt wygląda inaczej.

Dużym plusem jest to, że BLW pozwala dziecku rozwinąć koordynację ręka-oko oraz umiejętność przeżuwania pokarmów.

Dodatkowo – dziecko zje dokładnie tyle, ile potrzebuje, w odpowiednim dla niego tempie, co pozwala na wykształcenie prawidłowych odruchów żywieniowych.

Zauważono, że dzięki metodzie BLW dzieci jedzą chętniej, bo nie są zmuszane do jedzenia a posiłki kojarzą im się z przyjemnością i zabawą. Ważny jest też aspekt socjalny – dzieci od samego początku mogą uczestniczyć w rodzinnych posiłkach.

A czy Wy wprowadzacie metodę BLW u Waszych maluszków? Co o niej myślicie? Dajcie znać w komentarzu!

A jeżeli Wasze dziecko jest jeszcze zbyt małe na rozszerzanie diety, lub chcecie dowiedzieć się więcej o karmieniu piersią – zapraszam tutaj!