Jak przygotować się do porodu? 

Poród to prawdziwy temat-rzeka. Bardzo trudno jest go zaplanować, a szczególnie ciężkie jest to dla kobiet, które będą rodziły pierwszy raz. Jak przygotować się do porodu? Niezależnie od tego, ile opracowań, książek i artykułów przeczytają przed tym wyjątkowym dniem – to i tak nie będą wiedziały, co tak naprawdę je czeka.

Jako osoba, która na co dzień współpracuje z kobietami w ciąży, miałam okazję wysłuchać wiele opowieści dotyczących porodu. Często zdarzało się, że kobieta miała wszystko dopięte na ostatni guzik i zaplanowane. A wtedy… rzeczywistość zweryfikowała te plany i wszystko potoczyło się inaczej.

Na przykład – naturalny poród skończył się cesarskim cięciem.

Jednak są pewne rzeczy, które warto mieć w pamięci i przygotować zawczasu. A jeżeli planujesz poród siłami natury – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Czy pamiętasz o tym, jak mówiłam Ci, że wysiłek, jaki kobieta przeżywa podczas porodu jest porównywany do wysiłku potrzebnego do przebiegnięcia maratonu? A na pewno nie zdecydowałabyś się na bieg w maratonie bez żadnego przygotowania – nawet, jeżeli wiedziałabyś, że po drodze coś może pójść niezgodnie z planem.

Przygotowanie mentalne do porodu

1. Plan porodu

Przed porodem warto opracować z położną lub lekarzem prowadzącym swój plan porodu. Powinnaś zawrzeć w nim swoje oczekiwania dotyczące postępowania okołoporodowego. Jeśli planujecie poród rodzinny z partnerem, warto stworzyć taki plan wspólnie. Jest to część Twojej dokumentacji medycznej, którą powinnaś zabrać ze sobą do szpitala i pokazać podczas przyjmowania na oddział.

2. Pozytywne afirmacje

 

W czasie ciąży wielokrotnie słyszałam historie porodowe moich bliskich koleżanek, które… Zdecydowanie nie brzmiały zachęcająco. Po wysłuchaniu tych opowieści ciężko pozytywnie myśleć o porodzie, mając w pamięci to, że lada chwila Ciebie też to czeka.

Pamiętaj jednak o tym, że ile kobiet, tyle historii porodowych – dlatego nie warto się z nimi utożsamiać. Myśl o tym, jak chciałabyś, aby wyglądał Twój poród i bądź pozytywnie nastawiona. Pamiętaj o tym, że w końcu olbrzymia większość tych historii miała dobre zakończenie.

3. Oswojenie się ze strachem

Czego tak naprawdę boisz się w porodzie? Bólu, powikłań, a może po prostu tego, że nie wiesz, czego się spodziewać? Spokojna i realistyczna analiza złych scenariuszy pozwala nam oswoić się ze strachem. Pomyśl, co może pójść nie tak, ale absolutnie się na to nie nastawiaj.

Po prostu przygotuj sobie szereg rozwiązań w przypadku konkretnych wydarzeń, by mieć pewność, że ze wszystkim sobie poradzisz. Pamiętaj też o tym, że cały czas będziesz otoczona profesjonalnym zespołem lekarzy i pielęgniarek.

4. Poznaj szpital, w którym masz zamiar rodzić

To kolejny sposób na oswojenie się z nadchodzącą sytuacją. Jeżeli mieszkasz w większym mieście spróbujcie już przed porodem przeanalizować drogę do szpitala – pod względem korków, łatwiejszego dojazdu, ewentualnych objazdów… Tak, aby nic Was nie zaskoczyło w tym szczególnym dniu.

W kolejnej części tego artykułu już za tydzień opowiem Ci o tym, jak fizycznie możesz przygotować się do porodu. Opiszę Ci niektóre ćwiczenia, które pomogą Ci podczas porodu, i dowiesz się, jak przygotować się do porodu już… na początku ciąży. Mam też parę wskazówek “last minute” dla tych z Was, które są już na finiszu, a chciałyby lepiej przygotować swoje ciało. 🙂 A w temacie przygotowania ciała i ćwiczeń w ciąży – sprawdź mój wpis o tym, czy na pewno znasz i rozumiesz swoją motywację do tego.