☺️W ostatnich obiadach czwartkowych skupiłam się na często pomijanym, ale bardzo ważnym składniku odżywczym w diecie kobiet w ciąży – na cholinie inaczej zwanej witaminą B4. 👌 ☺️. Co prawda składnik ten nie znajduje się w oficjalnych rekomendacjach stworzonych przez środowiska naukowe. Jednak analizując jadłospisy moich pacjentek, zauważam, że z dostarczeniem jej może być problem. 👀 Potwierdzają to również badania, których wyniki mówią, że w grupie kobiet ciężarnych i karmiących (niespełna 10% badanych kobiet przyjmowało jej optymalny poziom). 👀 Dlatego dziś piszę właśnie i cholinie w ciąży ⤵⤵⤵

Cholina w ciąży

Dlaczego jej podaż jest ważna? ☺️

➡Cholina przybiera w organizmie różne formy np. fostatydylocholina, która bierze udział w procesach tworzenia błon komórkowych i neuronów, podziałach komórkowych, a także transporcie lipidów.

➡Betaina, czyli utleniona forma choliny. Bierze udział w reakcjach metylacji co w kontekście przemian kwasu foliowego i jego biodostępności dla płodu jest bardzo ważne.

➡Acetylocholina jako neuroprzekaźnik bierze udział w wielu procesach tworzenia układu nerwowego płodu, tworzeniu synaps (połączeń między neuronami), regulacji pracy łożyska.

➡Cholina występuje też w formie sfingomieliny, która jest składnikiem otoczek mielinowych, i bierze udział w sprawnym przekazywaniu sygnałów nerwowych.

➡Składnik ten znajduje się zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. Najwięcej znajduje się w wątróbce, jajach, wołowinie, rybach z kolei źródłem roślinnym są migdały, rośliny strączkowe, rośliny kapustne i brokuł.

➡Rozwój płodu w czasie ciąży jest dynamiczny. Dochodzi do wielu podziałów komórkowych, tworzy się tkanka nerwowa, dostarczanie odpowiedniej ilości choliny chroni dziecko przed wystąpieniem wad wrodzonych układu nerwowego.

➡Na rynku mamy kilka preparatów dla kobiet w ciąży z choliną w składzie. Wymieniłam je między w relacji (Instagram) o cholinie, którą zostawiam na moim profilu. Korzystajcie 🙂 😍

Zapraszam do lektury wpisu o bilansowaniu diety w ciąży.

Sprawdź serię moich e-booków dla kobiet w ciąży