Ratunku, pomocy – cukrzyca ciężarnych!

Nadszedł czas na rutynowe badanie podczas Twojej ciąży. Czujesz się dobrze, nieco przytyłaś, starasz się pilnować diety… I nadchodzi czas na wyniki badania glukozy na czczo. Słyszysz diagnozę – “cukrzyca ciężarnych”. Ratunku!

Co Ty teraz zrobisz? Nasłuchałaś się opowieści o tym, jakie powikłania mogą wystąpić u dziecka, którego mama miała cukrzycę ciężarnych. Moment później przygniatają Cię wyrzuty sumienia.

To na pewno Twoja wina!

Trzeba było bardziej się pilnować! Na pewno naraziłaś zdrowie swojego dziecka, a to wszystko przez te czekoladki i lody! Jak mogłaś być tak nierozsądna?!

Taką właśnie reakcję widzę najczęściej u moich pacjentek, które przychodzą do mnie, przerażone po diagnozie cukrzycy ciężarnych.

Mieszanka poczucia winy, strachu i niepewności, spowodowanej przez narosłe wokół cukrzycy ciężarnych mity, sprawia, że dziewczyny zupełnie nie wiedzą, co zrobić.

Dlatego jeżeli ten problem Ciebie dotyczy, i tak właśnie się czujesz…

STOP!

Cukrzyca ciężarnych to żaden wyrok.

Diagnoza nie powinna być dla Ciebie niczym innym, niż sygnałem do tego, by zmienić swoje nawyki żywieniowe i lekko zmodyfikować swój styl życia.

Niekoniecznie musi mieć jakikolwiek wpływ na rozwój Twojego dziecka.

Mało tego! Powiem Ci, że często dziewczyny, które mają zdiagnozowaną cukrzycę ciężarnych… Mają potem nawet lepsze wyniki, niż ich zdrowe koleżanki. 

Dlaczego? Ponieważ mają dużo większą motywację, by porządnie i konsekwentnie wziąć się za swoją dietę. Wiedzą, że nie mają innego wyjścia.

Nie folgują sobie, nie jedzą “za dwoje”, tylko skrupulatnie pilnują zdrowego – i smacznego – zbilansowanego jadłospisu, na czym tak naprawdę korzystają i one, i ich dzieci.

Często również więcej czytają o dietetyce, decydują się na regularną aktywność fizyczną, i zmieniają nawyki na zdrowsze nie tylko na czas ciąży, ale też na kolejne lata, bo widzą, że lepiej się czują – i zdrowa dieta oraz ruch wchodzą im w nawyk.

Oprócz tego są pod opieką lekarza i dietetyka, którzy mogą pomóc im wychwycić złe nawyki i skorygować je. Często nawet nie wiemy, ile cukru, niezdrowego tłuszczu lub kalorii kryje się w niepozornych przekąskach czy dodatkach, które wybieramy na co dzień.

Bardzo podobało mi się podejście do sprawy jednej z moich pacjentek, u której zdiagnozowano cukrzycę ciężarnych. Na początku była przerażona, jednak po pewnym czasie uznała to… za swoje błogosławieństwo. Dzięki temu zmieniła swoje nawyki, a w ciąży przytyła jedynie kilka kilogramów.

Łatwiej jej było wrócić do formy po porodzie, a zdrowe nawyki zostały na zawsze. Sama jednak przyznaje, że miała momenty, w których było jej bardzo ciężko. Mimo tego – ciąża i dziecko były dla niej ogromną motywacją do tego, aby wytrwać w tych trudnych chwilach.

Kobieta ta jest również wierną czytelniczką mojego bloga i wiem, że czytając to będzie wiedziała, że to o niej, więc serdecznie Cię pozdrawiam! 🙂

Szacuje się, że problem cukrzycy ciężarnych dotyczy 3-10% kobiet. Dlatego nie jesteś sama!

Część czynników ryzyka, zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciężarnych, jest genetyczna lub nie mamy na nie wpływu.

Należy do nich wiek matki – powyżej 35 roku życia lub występowanie cukrzycy typu II w rodzinie.

Ryzyko wzrasta również u kobiet borykających się z PCOS. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciężarnych jest u kobiet z nadwagą oraz otyłych, a także tych, które w poprzedniej ciąży cierpiały na cukrzycę ciężarnych (występuje ona ponownie u około 30% kobiet).

Jakie tak naprawdę ryzyko niesie za sobą nieleczona cukrzyca ciężarnych?

Dla kobiety ciężarnej – głównym zagrożeniem jest nadciśnienie w ciąży oraz zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji, za którym idzie słabsza odporność. Oprócz tego 50% kobiet cierpiących na cukrzycę ciężarnych następnie cierpi na cukrzycę typu II.

Dla dziecka ryzykiem jest związana z cukrzycą ciężarnych hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, wymuszający w jego organizmie produkcję insuliny. Proces ten może prowadzić do makrosomii płodu.

Uważa się, że zwiększa się również ryzyko wystąpienia żółtaczki u noworodków z powodu możliwości hiperbilirubinemii.

Istnieje jednak wiele sposobów na to, by skutecznie walczyć z cukrzycą ciężarnych – nie martw się zatem na zapas.

Podstawą jest dokładne zbadanie organizmu oraz wprowadzenie specjalnej, zbilansowanej diety.

Istotna jest również aktywność fizyczna.

Konkretne porady na temat tego, co jeść, a co wykluczyć z jadłospisu przy cukrzycy ciężarnych, jakie badania wykonać i na co uważać, znajdziesz tutaj.