Wokół diety przyszłej mamy narosło wiele mitów – a dzisiaj chciałabym je rozwiać. Których produktów nie można jeść podczas tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy, a które zupełnie niezasłużenie cieszą się złą sławą? Czego nie wolno jeść w ciąży? Sprawdź, czy znasz odpowiedź! 

Alkohol

Absolutnie nie wolno pić go kobiecie w ciąży. Tak, tak – nawet “jednej małej lampki wina” ani “kieliszka szampana, żeby świętować”. Alkohol jest produktem całkowicie zabronionym. Nawet niewielka jego ilość może być szkodliwa w ciąży i wpłynąć na nieprawidłowy rozwój dziecka.

  Często przytaczany argument – “moja koleżanka piła, i urodziła zdrowe dziecko!”, albo “kiedyś kobiety piły czasem odrobinę alkoholu w ciąży i nic się nie stało” – jest całkowicie błędny. To, że komuś się poszczęściło i nie poniósł konsekwencji narażania zdrowia swojego dziecka, nie znaczy, że nam też się to przytrafi.

  Dlatego zamiast liczyć na łut szczęścia – kategorycznie zrezygnujmy z alkoholu. Ewentualnie – zastąpmy wino lub piwo jego całkowicie bezalkoholowymi, bezpiecznymi dla kobiet w ciąży odpowiednikami.

Surowe mięso

Jeżeli jesteś zwolenniczką sushi z surową rybą, tatara czy krwistego steka lub befsztyka – w ciąży będziesz miała przestawić się na ich dobrze wypieczone lub usmażone odpowiedniki. Spożywanie surowego mięsa w ciąży wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jeżeli zastanawiasz się, czego nie wolno jeść w ciąży – surowe mięso jest jednym z tych produktów. 

  Mięso czerwone czy białe może powodować zakażenia pierwotniakiem wywołującym toksoplazmozę. Z kolei mięso ryb – bywa zakażone bakteriami lub pasożytami. Może to być niebezpieczne dla zdrowia Twojego maleństwa.

  Pamiętaj też o tym, że mimo, że ryby są dobrym źródłem kwasów omega-3, to muszą pochodzić z bardzo dobrego jakościowo źródła. W innym przypadku mogą być zanieczyszczone toksycznymi metalami ciężkimi.

Niepasteryzowane mleko

I przetwory z niego pochodzące – jak niektóre sery, takie jak feta, camembert, sery z niebieską pleśnią, domowy twaróg i inne. Warto uważać też na sery wędzone, które przed wędzeniem mogły być surowe – jak oscypek. Jeżeli podczas ciąży masz dużą ochotę na sery – upewnij się, że mleko, z którego zostały wyprodukowane, jest pasteryzowane. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zawiera bakterii listeria monocytogenes powodującego listerozę. Kobiety w ciąży są na nią narażone aż czternastokrotnie bardziej, niż ich koleżanki, które nie noszą dziecka pod sercem!

Listerioza jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Może powodować m.in. zapalenie opon mózgowych noworodka. Zazwyczaj jednak sery dostępne w supermarketach powstają z mleka pasteryzowanego. Są więc bezpieczne i możemy od czasu do czasu po nie sięgać.

  Mimo tego, że w procesie mikrofiltracji mleka zabijane są niektóre bakterie – nie jest ono jednak tak bezpieczne jak mleko pasteryzowane, o czym warto pamiętać. Absolutnie nie sięgajmy również po mleko “prosto od krowy”.

Utwardzone tłuszcze roślinne

  Obecne są w większości produktów instant, margarynach, kostkach rosołowych, gotowych potrawach, słodyczach, słonych przekąskach czy gotowych potrawach. Utwardzone tłuszcze roślinne są szkodliwe dla każdego, ale szczególnie wykluczyć je ze swojej diety powinny kobiety ciężarne.

  Ich udział w diecie podwyższa poziom szkodliwego cholesterolu, prowadzi do zwiększenia masy ciała, ale, co jeszcze ważniejsze – ma negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Może przyczyniać się do szkodliwej masy urodzeniowej i zwiększać ryzyko zachorowania na otyłość w dorosłym życiu.

   Oprócz tego – spożywanie tego typu przetworzonych produktów obfitujących w tłuszcze trans może sprzyjać rozwojowi cukrzycy ciężarnych, insulinooporności oraz innym, niebezpiecznym schorzeniom.

  Nie każdy tłuszcz jest jednak szkodliwy – nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, a szczególnie jego układu nerwowego. Mózg płodu składa się w zdecydowanej większości z tłuszczu. Zatem śmiało wprowadź do swojej diety dobrej jakości tłuste ryby morskie, oliwę z oliwek, orzechy, awokado i inne źródła zdrowych tłuszczy.

Surowe jajka

  To kolejny z produktów, który jest niewskazany do spożycia – a szczególnie dla kobiet ciężarnych. Spożywanie surowych jajek może spowodować zakażenie salmonellą, która jest niebezpieczna dla zdrowia i życia mamy, ale może również spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u maleństwa. Pamiętaj, że bakterie salmonelli giną dopiero w temperaturze 65 stopni Celsjusza. W przypadku surowych jaj istnieje również ryzyko zarażenia toksoplazmozą.

  Pamiętaj o tym, że surowe jajka mogą znajdować się w różnych kremach cukierniczych, deserach, a także niedogotowanych potrawach. Uważaj też na domowy majonez przygotowywany z surowych jaj.

  Używając jaj koniecznie je wyparzaj. Pamiętaj też o tym, by wybierać jaja ze sprawdzonego źródła o chowu ekologicznego, tak zwane “zerówki” (na stemplu na jajku oznaczone są cyfrą 0) – mają najwięcej wartości odżywczych. Pamiętaj o tym, że jajka gotowane na miękko są bezpieczne dla kobiety w ciąży.

Kawa i herbata

Nie musisz rezygnować z ulubionej, porannej lub popołudniowej kawy – ale pamiętaj o umiarze. Uważa się, że bezpieczna dzienna dawka kofeiny, jaką może bez szkody dla dziecka przyswoić kobieta w ciąży, to 200 mg. To odpowiednik około 2 filiżanek słabej kawy.

Pamiętaj też o tym, że kofeina znajduje się również w herbacie, oraz w popularnych napojach energetycznych lub gazowanych (które, oczywiście, nie są wskazanym elementem diety kobiety ciężarnej z powodu na wysoką zawartość cukru, sztucznych dodatków, barwników i słodzików).

Warzywa i owoce

Oczywiście – warzywa i owoce muszą stanowić dużą część diety kobiety ciężarnej. To właśnie one posiadają wysoką zawartość błonnika, witamin, minerałów i składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętajmy jednak o tym, by starannie umyć je i obrać.

  Dokładne oczyszczenie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia potrawy bakteriami lub pasożytami pochodzącymi m.in z ziemi, na której hodowane były te produkty. Niewiele osób wie o tym, że przykładowo warzywa takie jak marchew czy ziemniaki mogą zakażone być toksoplazmozą – zatem zawsze uważnie i starannie myjmy je i obierajmy.

Pamiętając o tych wytycznych i wiedząc, czego nie wolno jeść w ciąży, możesz mieć pewność, że Twoja dieta podczas ciąży będzie bezpieczna dla Ciebie i Twojego maleństwa! A jeżeli chciałabyś zmienić swoją dietę na zdrowszą – sprawdź, jakie są moje 3 sposoby na zdrowszą dietę w ciąży.