Popularne przesądy ciążowe

Chyba każda młoda mama otoczona jest przesądami! Babcia przypomina o zawiązaniu czerwonej wstążeczki a ciocia straszy, że jeżeli będąc w ciąży się skaleczysz, to dziecko będzie miało bliznę. Koleżanki przestrzegają, byś nie kupowała zbyt wcześnie wyprawki, bo zapeszysz… A jakie są popularne przesądy ciążowe dotyczące poznawania oraz planowania płci dziecka oraz na ile można im wierzyć?

Apetyt na słodkie – będziesz mieć córkę

Każda ciąża wiąże się z dużym zapotrzebowaniem organizmu na składniki odżywcze. Potrzebujesz dużo złożonych węglowodanów, świeżych owoców, żelaza, suplementów diety oraz racjonalnie ułożonego planu żywienia. Dodatkowo, większość kobiet w pierwszym trymestrze zauważa, że zaczyna mieć ochotę na pokarmy, których do tej pory nie lubiła. Jeszcze więcej kobiet – czuje awersję do pewnych produktów lub zapachów. Popularny przesąd mówi o tym, że jeżeli kobieta w ciąży ma ochotę na słodkie dania, czekoladki, przekąski i ciasteczka, urodzi się córeczka. Może to dlatego, że małe dziewczynki chętnie ubieramy w słodkie, urocze, różowe sukienki, obdarowujemy rozczulającymi lalkami i misiami oraz przebieramy za małe księżniczki? Z kolei ponoć apetyt na mięso i słone potrawy znaczy, że nosisz pod sercem syna. Ciężko powiedzieć, skąd wynikają takie przesądy. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia tego, że rodzaj zachcianek wpływa na płeć dziecka, lub na odwrót.

Córka zabiera urodę 

Kolejny przesąd również związany jest z córkami. Popularnym jest stwierdzenie, że mała dziewczynka zabiera od matki urodę. Ta w ciąży zamiast promienieć i pięknieć, zaczyna wydawać się mniej atrakcyjna, ma matową cerę i włosy oraz wydaje się zmęczona. No cóż – ciąża to nie lada wyzwanie! Częste wizyty w toalecie są męczące, organizm pracuje na pełnych obrotach a kobietę często męczą mdłości i wzdęcia. Każda z nas ma prawo w tym czasie mieć czasem rozczochrane włosy, zapomnieć o makijażu lub zająć się innymi sprawami, niż maseczki i kremy ujędrniające… Ale nie ma powodu oskarżać o to potomka w brzuchu.

Kształt brzucha a płeć dziecka

A będąc już przy brzuchu – czy wiesz, że jeżeli tłuszcz w trakcie ciąży odkłada się na brzuchu, zamiast na udach i biodrach, a do tego masz suche dłonie i włosy na nogach szybciej u Ciebie rosną, możesz – zgodnie z mądrością ludową – spodziewać się chłopca? Podobnie w przypadku kształtu brzucha. Ten okrągły ma świadczyć o dziewczynce, zaś szpiczasty – o chłopcu. Ja jednak mimo wszystko skłonności do odkładania się tłuszczu w konkretnych miejscach oskarżałabym jednak geny, dietę lub brak ruchu…

Kierunek świata prawdę Ci powie

Co ciekawe, jednym z ludowych przesądów jest to, że jeżeli kobieta ciężarna śpi odwrócona w kierunku północy, urodzi chłopca, zaś jeżeli w kierunku południa – dziewczynkę. Oprócz tego, jeżeli zauważysz, że w ciąży męczą Cię zmienne nastroje, kaprysy i humorki, spodziewaj się córki. Piszę to oczywiście z przymrużeniem oka – tak naprawdę kierunek snu nie ma żadnego wpływu na płeć dziecka, a przesądy dotyczące humorów oparte są jedynie na stereotypach.

Innym przykładem nieprawdziwego mitu, który niestety nadal jest powtarzany, jest to, by nie przestawać nagle palić papierosów w ciąży bo stres z tym związany może zaszkodzić dziecku. Tutaj tłumaczę, dlaczego to nieprawda i jak rzucić palenie jeszcze przed ciążą. 

A Wy, jakie znacie popularne przesądy ciążowe? Czy sprawdziły się w Waszym przypadku? Napiszcie w komentarzach!