Odpoczynek w ciąży

Odpoczynek w ciąży jest równie ważny, jak zbilansowana dieta. Czy wiesz o tym, że pod wpływem stresu w Twoim organizmie zmienia się poziom kortyzolu oraz noradrenaliny, co może mieć negatywny wpływ na cały Twój organizm oraz na płodność? Nie mam tutaj na myśli oczywiście krótkotrwałego stresu, jaki jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Taki stres wiąże się na przykład ze zbliżającym się egzaminem, terminem wykonania pracy albo stresującą rozmową z przełożonym.

Niepokojące objawy to między innymi to, jeżeli notorycznie czujesz, że jesteś zmęczona, nie masz siły, masz problemy ze snem, straciłaś apetyt albo jesz znacznie więcej niż do tej pory. Zauważyłaś też, że trzęsą Ci się ręce, jesteś poddenerwowana i łatwo tracisz cierpliwość albo czujesz ścisk w brzuchu… Mogą to być objawy tego, że w Twoim życiu stres stał się stałym gościem, który negatywnie wpływa na wiele aspektów Twojego życia.

Przyszła mama powinna mieć czas na odpoczynek w ciąży– pamiętaj, że stres będzie wpływał również na dziecko! Są aspekty życia, jakich nie możesz zmienić. Jeżeli masz bardzo stresującą pracę, ciężkie studia lub problemy rodzinne – postaraj się nauczyć się żyć z tymi aspektami dzięki kilku ćwiczeniom rozluźniającym oraz nawykom. Pozytywnie wpłyną one na całe Twoje życie. Pokażę Ci przykłady trzech aktywności, których efekty zauważysz naprawdę szybko!

  1. Pracuj nad oddechem

    Jeżeli masz możliwość, zapisz się na jogę lub naucz się medytować. Nawet kwadrans świadomego oddychania i medytacji może mieć zbawienny wpływ na Twoje samopoczucie! Niezależnie od tego, czy znajdziesz czas na takie ćwiczenie rano, od razu po przebudzeniu, czy wieczorem, a może w trakcie dnia – zobaczysz, jak łatwo nauczysz się dystansować do codziennych zmartwień i spojrzysz na nie z zupełnie innej, nowej perspektywy. Dodatkowo medytacja rozluźnia mięśnie!

  2. Umiarkowana aktywność fizyczna

    Postaraj się znaleźć w ciągu każdego dnia chociaż kwadrans na to, by rozruszać swoje ciało. Ćwiczenia są doskonałym sposobem na odreagowanie stresu, szczególnie, jeżeli Twoja praca polega w dużej mierze na siedzeniu przy biurku! Pamiętaj jednak o umiarze i o tym, by był to Twój sposób na relaks. Wpadając w wir ciężkich ćwiczeń fizycznych jedynie zwiększysz poziom kortyzolu.

  3. Przytulanie

    Wspaniała wiadomość dla tych, którzy potrzebują w życiu nieco czułości! Czy wiesz o tym, że już dziesięć minut przytulania się z bliską osobą, w towarzystwie której czujemy się szczęśliwie i bezpiecznie pozwala znormalizować poziom hormonów stresu?

Oprócz tego postaraj się wygospodarować w swoim życiu chociaż raz w tygodniu Godzinę dla Przyszłej Mamy, podczas której odetniesz się od zmartwień i stresów ostatnich siedmiu dni. Może to być godzina spędzona z dobrą książką, w wannie, na spacerze… Możliwości są nieograniczone! Ważne, byś znalazła chwilę na odpoczynek w ciąży – Twoje dziecko bardzo na tym zyska.