Żelazo w ciąży

Żelazo w ciąży – jak dawkować i czy zawsze jest taka konieczność? W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo u przyszłej mamy. Dzieje się tak, ze względu na zwiększone potrzeby rozwijającego się dziecka i kobiety ciężarnej zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży.

➡Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości w ciąży. Większość towarzystw naukowych w tym Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca suplementację żelazem jedynie w sytuacji, gdy występują jego niedobory.
➡W świetle badań w ostatnich latach zwraca się̨ coraz większą uwagę̨ na potencjalnie niekorzystny wpływ nadmiaru żelaza na przebieg ciąży. Pierwiastek ten bierze udział w powstawaniu szkodliwych wolnych rodników, odpowiedzialnych między innymi za rozwój insulinooporności.
➡Część́ badań wskazuje ponadto na możliwy związek między nadmiarem żelaza, a ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Ryzyko to występuje szczególnie u kobiet suplementujących żelazo przed 16 t.c. bez obniżonego stężenia parametru hemoglobiny w morfologii.

żelazo w ciąży

🔥Co najważniejsze, nie należy w tym czasie (I trymestr) unikać żelaza w diecie, ponieważ nie obserwuje się toksyczności tego składnika z posiłków.

➡Dlatego – nie suplementujemy żelaza, jeśli nie ma takiej potrzeby (wyniki morfologii i ferrytyny są ok). W pierwszym okresie ciąży Suplementujemy żelazo jedynie u tych kobiet, u których zostanie potwierdzona niedokrwistość z niedoboru żelaza, czyli z Hb < 11 g/dL i stężeniem ferrytyny μg/L Po 16. tygodniu ciąży można rozważyć suplementację żelaza w dawce do 30 mg dziennie, także u kobiet bez anemii, jeżeli stężenie ferrytyny utrzymuje się poniżej 60 μg/L


🍎Co poprawia wchłanianie żelaza? Produkty zawierające witaminę C- dlatego w diecie tak ważne są owoce i warzywa 🙂
☕Co ogranicza wchłanianie? Związki zawarte w kawie i herbacie-dlatego nie pijemy tych płynów około posiłkowo. Także wapń, który znajduje się między innymi w nabiale (w fortyfikowanych napojach roślinnych też) i magnez utrudniają wchłanianie żelaza.


🔥DODATKOWO przy suplementacji żelazem warto rozważyć przyjmowanie LAKTOFERYNY i probiotyku ze szczepem Lactiplantibacillus plantarum 299, które poprawiają wchłanianie żelaza 🙂