Kiedy zajść w ciążę?

Bez obaw – nie zamierzam mówić Ci, kiedy zajść w ciążę bo “w takim i takim wieku WYPADA”. Chcę skupić się na tym, jaka pora roku oraz jaki czas jest najlepszy na to, by zacząć przygotowywać swój organizm do ogromnych zmian, jakie czekają go w ciągu tych dziewięciu miesięcy. Kiedy zajść w ciążę?

Oczywiście, każdy czas na przygotowanie jest dobry, i już samo to, że myślisz o zmianach w swoim sposobie życia przed zajściem w ciążę, to super znak.

Trzy miesiące

Z fizjologicznego punktu widzenia zakłada się, że najkrótszy czas potrzebny do przygotowania do ciąży to trzy miesiące.

Dlaczego właśnie tyle? Trzy miesiące trwa przygotowanie do owulacji konkretnej komórki jajowej, która po upływie tego czasu występuje i może zostać zapłodniona. Jest to minimalny czas, podczas którego, gdy zmienisz swoje nawyki i dietę. Będziesz mogła zwiększyć szanse na zapłodnienie oraz zadbać o zdrowy rozwój płodu.

Jaka pora roku?

Doskonałym pomysłem jest zdecydowanie się na przełom wiosny i lata. Mamy wtedy praktycznie nieograniczony dostęp do polskich, regionalnych i sezonowych produktów. Ich jakość będzie zdecydowanie wyższa od tych, które znajdziesz zimą.

Kąpiele słoneczne

Co równie istotne, w tym okresie możemy korzystać do woli ze słońca. Najlepsza i najzdrowsza dla organizmu jest witamina D, którą organizm samodzielnie wyprodukuje. Powstaje ona pod wpływem działających na naszą skórę promieni słonecznych UVB. To najskuteczniejsza i najbardziej naturalna forma suplementacji. Więcej informacji o witaminie D znajdziesz w mojej książce. Tutaj (https://dietawciazy.pl/przygotowanie-do-ciazy/opalanie-w-ciazy/) znajdziesz więcej informacji o opalaniu w ciąży.

Przygotowania do ciąży – bez stresu

Szybkie tempo życia, wymagająca praca, egzaminy na studiach, prowadzenie domu, i chęć dawania z siebie stu procent w każdej dziedzinie życia… Chyba każda z nas ma czasem dość obowiązków i pośpiechu. Jeżeli na co dzień masz do czynienia z wszechobecnym stresem, na pewno zauważyłaś, jak negatywny wpływ ma na Twój organizm.

To wszystko zdecydowanie nie będzie sprzyjało przygotowaniom do ciąży i może znacząco zmniejszyć szanse na zapłodnienie…

W odpowiedzi na sytuacje stresowe nasz organizm reaguje wytwarzając adrenalinę, noradreanlinę i kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu. Jeżeli jesteśmy wystawieni długotrwale na sytuacje stresowe, może dojść do zaburzenia całej gospodarki hormonalnej.

Nie mam tutaj na myśli jedynie napiętej sytuacji w pracy. Istotne są również nadmierne przetrenowanie, brak pozostawienia sobie czasu na regenerację, dieta, która powoduje ciągłe ssanie w żołądku i poczucie głodu, zanieczyszczenie organizmu, brak snu… Czyli wszystkie destrukcyjne elementy naszego stylu życia.

Weź oddech

Postaraj się przyjrzeć się dokładnie swoim codziennym nawykom. Zastanów się, jak możesz poprawić jakość swojego trybu życia. Jeżeli wiesz, że w najbliższym czasie zbliża się bardzo stresujący czas w Twojej pracy, albo że nie będziesz mogła poświęcić sobie odpowiednio dużo czasu na odpoczynek i zadbanie o siebie, może warto odłożyć czas przygotowania na nieco później?

Jeżeli myślisz o zajściu w ciążę, zerknij koniecznie na ten (https://dietawciazy.pl/przygotowanie-do-ciazy/flora-bakteryjna-w-ciazy/) artykuł o florze bakteryjnej przed i podczas ciąży oraz ten (https://dietawciazy.pl/inne-wskazowki/metoda-babcie-zdrowe-wybory-dietetyczne/) gdzie opowiadam o tym, jak lepiej i łatwiej podejmować wybory dietetyczne w sklepie.