CHALLENGE – zdrowe nawyki!

“Minęła już połowa 2018!” – słyszę co jakiś czas ostatnio od moich nowych pacjentek, które są podłamane tym, że po pół roku od postanowień noworocznych nadal walczą z niektórymi pokusami dietetycznymi, ciężko im się zmotywować do ćwiczeń albo czują, że “zmarnowały” pół roku.

Stąd też właśnie pomysł na mój challenge – zdrowe nawyki będą teraz znacznie prostsze!

Bo ja mówię na przekór –

“Minęła DOPIERO połowa 2018 roku!”

Bo to oznacza, że zostało aż sześć miesięcy na to, żeby zmienić swoje nawyki na lepsze!

Spytałam Was w ankiecie na instagramie czy chciałybyście wziąć udział w dwutygodniowym wyzwaniu, w którym wspólnie zmieniałybyśmy nawyki na lepsze.

92% z Was było na tak!

Nie wahałam się więc ani chwili – tutaj znajdziesz stronę wydarzenia.

Wspólny challenge – więcej motywacji!

Jak wiadomo, razem jest łatwiej. I fajniej! Dlatego zrobimy z tego challenge świetną, wspólną zabawę. Z punktacją, nagrodami i tylko kilkoma celami, które sama spersonalizujesz. Zero głodówek, mnóstwa ciężkich do zrealizowania celów i generalizacji.

To propozycja w sam raz dla osób planujących ciążę lub w ciąży, bo ten wyjątkowy czas w życiu kobiety to świetny moment na zmianę swoich nawyków na lepsze. Każda pozytywna zmiana będzie miała dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie nasze, a także naszego dziecka. Ale oczywiście również te z Was, które już są mamami albo jeszcze nie planują maluszka mogą wziąć udział w wyzwaniu, bo na dobrych nawykach skorzysta każdy!

Ale… po co w ogóle robić jakieś challenge, wyzwania, akcje?

Po co spisywać ręcznie swoje cele?

Nasz mózg przystosowany jest do tego, by codziennie filtrować tysiące myśli, które się pojawiają w naszej głowie.

Jeżeli raz na jakiś czas pomyślimy “Muszę chyba kiedyś zacząć jeść więcej warzyw!” – mózg szybko zapomni o tym komunikacie.

Jednak jeżeli zapiszesz cel, nadając mu datę do wykonania, będzie konkretny i mierzalny – jak na przykład “Podczas dwóch najbliższych tygodni będę raz dziennie do obiadu jeść porcję zielonych warzyw” – Twój mózg potraktuje to jako konkretny plan, który trzeba zaakceptować i się go trzymać.

Do tego ważny jest społecznościowy aspekt wyzwań – gdy jesteś w grupie, przedstawisz się, porozmawiasz z innymi dziewczynami, które rozumieją co przechodzisz i mają podobne cele, dużo łatwiej jest trzymać się swoich postanowień.

To jak wtedy, kiedy dużo łatwiej Ci wyjść na zaplanowany, opłacony i wpisany w kalendarz trening na siłowni z przyjaciółką, niż samej zmotywować się by “kiedyś wyjść pobiegać” 😉

Jak realizować swoje cele?

Możesz mi nie wierzyć na słowo, więc opowiem Ci o eksperymencie, który na grupie 149 osób wykonał Dr. Gail Mathews z Dominican University. Podzielił badanych na pięć grup i poprosił o postawienie celu na najbliższy miesiąc.

Pierwsza grupa miała tylko pomyśleć o swoim celu.

Druga grupa – zapisać swój cel.

Trzecia – zapisać cel i przygotować plan realizacji.

Czwarta – zapisać cel, przygotować plan realizacji i wysłać go wspierającemu przyjacielowi.

Piąta, ostatnia grupa – zapisać cel, przygotować plan realizacji, wysłać go przyjacielowi i co tydzień dawać mu sprawozdanie z postępu (jak my podczas challenge na wydarzeniu).

Po miesiącu spytano badanych o to, czy udało im się w całości lub chociaż w połowie zrealizować cel.

Pierwsza grupa, która tylko myślała o nim, odniosła sukces w 43%. Ponad połowa osób z tej grupy nawet nie zbliżyła się do realizacji celu.

Samo zapisanie celu zwiększyło jego realizację aż o 18% – co oznacza, że badani z drugiej grupy odnieśli sukces aż w 61%.

A z kolei ostatnia grupa, która zapisała cel, przygotowała plan realizacji, podzieliła się nim i dzieliła się postępami (tak, jak my będziemy to robić podczas challenge’u) – aż w 76%!

Darmowe pliki do pobrania

Po dołączeniu do darmowego wydarzenia na fb otrzymasz ode mnie pakiet trzech bezpłatnych plików. Znajdziesz je w „dyskusji” pod wydarzeniem. 🙂

Pierwszy plik to Karta Nawyków, po wydrukowaniu której możesz monitorować swoje postępy. Podzielona jest na trzy kategorie – dieta, ćwiczenia i relaks. Dopisz w miejscu kropek swoje cele, a potem codziennie wpisuj w tabelce plusy w tych celach, które udało Ci się zrealizować. Pod numerem 1 – te, które wykonałaś pierwszego dnia, pod numerem 5 – te wykonane piątego dnia, i tak dalej.

Każdy plus to jeden punkt, a pod koniec challenge zsumujemy nasze punkty – dla najwytrwalszych przygotowałam nagrody! 🙂

Drugi plik to Karta Motywacji. Wypiszesz na niej odpowiedzi na trzy pytania, które będą motywować Cię wtedy, gdy będzie Ci ciężko wytrwać w postanowieniach.

Pamiętaj, że to tylko dwa tygodnie – a w końcu przez dwa tygodnie można się „przemęczyć” z treningami, bez słodyczy albo z piciem dużej ilości wody, prawda? 🙂 Każdy dzień się liczy, a szkoda by było zmarnować postęp!

Trzeci, ostatni plik, to nasz “regulamin” – czyli zbiór zasad, których będziemy przestrzegać. W skrócie – powinnyśmy się wspierać, motywować… I nie oszukiwać – bo tylko my możemy na tym stracić.

Dlatego by już nie przedłużać – zapraszam Cię na moje wydarzenie na Facebooku! Dołącz koniecznie, zaproś swoje koleżanki, wydrukuj pliki i zacznij krok po kroku zmieniać swoje nawyki na lepsze razem z nami! <3 tutaj znajdziesz mój artykuł na temat tego, jak wprowadzić zdrowe nawyki w swoje codzienne zakupy.