Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu to moment, na który czekają chyba wszystkie mamy w ciąży! Sama pamiętam jak niecierpliwiłam się i nie mogłam doczekać, aż Jaś postanowi dać o sobie znać. 😉 Oj, pod koniec trzeciego trymestru, kiedy dostaniemy potężnego kopniaka w środku nocy zatęsknimy za czasem, gdy obecność naszego maluszka objawiała się tylko malutkim, niewyraźnym kształtem na USG… Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu to piękny i wzruszający moment dla przyszłych mam.
Kiedy poczujesz ruchy dziecka? Jakie to uczucie? Jak często powinny występować? Postarałam się zebrać w tym wpisie najważniejsze informacje i doświadczenia moje, jak i innych moich ciężarnych znajomych.
Pierwsze ruchy dziecka
Na pytanie na temat tego, kiedy dokładnie poczujesz ruchy dziecka, nie ma jednej sztywnej odpowiedzi. Każda kobieta i każde dziecko jest inne!
Jeśli chodzi o teorię – pierwsze ruchy dziecka są najczęściej odczuwane między 16 a 25 tygodniem ciąży.
W pierwszej ciąży zazwyczaj odbywa się to bliżej 25 tygodnia – ale na to też nie ma reguły. Jeżeli po tym czasie nie czujesz ruchów dziecka, skonsultuj się z lekarzem, ale nie martw się na zapas. Może po prostu masz w brzuchu małego leniuszka. 😉
W ten sposób dziecko przygotowuje się do życia po drugiej stronie brzucha i ćwiczy swoje mięśnie. (Może zazdrości Ci spacerów albo treningów?) Niektóre ruchy są również odpowiedzią na zewnętrzne bodźce, takie jak między innymi intensywne światło, ciepło lub zimno czy dotyk lub dźwięk.
Jakie to uczucie?
Pierwsze ruchy dziecka są często ledwo dostrzegalne. Kobiety porównują je do „pływającej rybki” lub „lecącego motylka”. Jednak z czasem, gdy dziecko rośnie, nabierają na sile i można odczuwać je jako uczucie drgań czy lekkiego bębnienia.
Na przełomie 2 i 3 trymestru ruchy te będą widoczne zewnątrz – dzięki czemu również Twój partner będzie mógł je poczuć!
W 3 trymestrze dziecko ma coraz mniej miejsca, a jest dosyć spore. Wtedy jego ruchy przypominają bardziej rozciąganie i wyprężanie się. W tym czasie możesz odczuwać lekki dyskomfort, do którego jednak szybko się przyzwyczaisz!
Czkawka u dziecka w brzuchu
Czy wiesz, że rytmiczne, lekkie uderzenia oznaczają, że Twoje dziecko ma czkawkę?
Ale nie martw się – to również naturalna część rozwoju. W ten sposób płód uczy się nowych odruchów. Czkawka jest spowodowana połykaniem przez dziecko płynu owodniowego.
Kiedy dziecko jest najaktywniejsze?
Najczęściej dziecko uaktywnia się pod wieczór. Zauważysz to pewnie w momencie, gdy zaczniesz szykować się do snu, ułożysz się wygodnie w łóżku i będziesz próbowała zasnąć. W tym czasie dzieci najczęściej zaczynają swoje harce. 😉
Wynika to z tego, że przez cały dzień, kiedy jesteś aktywna i chodzisz, tym samym lekko kołyszesz maluszka – co go uspokaja i usypia. Kiedy leżysz bez ruchu, maleństwo często rozbudza się domagając się kołysania.
Intensywne ruchy możesz poczuć też po jedzeniu, szczególnie jeśli zjesz coś smacznego – na przykład coś słodkiego, bo maleństwa są bardzo wyczulone na słodki smak.
Jak często powinnam czuć ruchy dziecka?
Każde dziecko i każda ciąża są inne – nie ma więc reguły mówiącej o tym, że w danym tygodniu dziecko powinno ruszać się w Twoim brzuchu konkretną ilość razy. Jeżeli jednak z dnia na dzień częstotliwość ruchów mocno się zmniejszyła, na wszelki wypadek skonsultuj się ze lekarzem. Pamiętaj też, że mamy z nadwagą mogą odczuwać ruchy delikatniej, niż ich koleżanki z dolnej granicy BMI.
Drugi trymestr i ruchy dziecka dopiero przed Tobą? Sprawdź, co czeka Cię podczas pierwszego trymestru . A jeżeli zbliżasz się do rozwiązania – zobacz, jakie wskazówki przed porodem dla Ciebie przygotowałam ()!